Sasin grillowany w Sejmie. "Bezczelne lenistwo", w odpowiedzi groził: "niech mieszkańcy ich rozliczą!"

- Zrzucanie na gminy obowiązku dystrybucji węgla to jest bezczelne lenistwo Jacka Sasina, spółek Skarbu Państwa i rządu, ale to też przyznanie, że wasz rząd nie działa - oceniła w Sejmie posłanka klubu Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Jacek Sasin apelował, aby samorządy przyłączyły się do procesu dystrybucji węgla, a w Sejmie podkreślił: "Nie chcemy nikogo zmuszać, ale niech mieszkańcy ich rozliczą"

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin apelował w poniedziałek do samorządów, aby przyłączyły się do procesu dystrybucji węgla wśród mieszkańców. - Dysponując narzędziami, jakimi są spółki komunalne, różnego rodzaju przedsiębiorstwa mają możliwość ten węgiel kupować bezpośrednio u importera i sprzedawać go z dużo mniejszym narzutem. Właściwie po kosztach przywiezienia, zakupu oraz przywiezienia do miejsca docelowego - przekonywał szef Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Beata Moskal-SłaniewskaDulkiewicz o apelu Sasina: Samorząd nie jest od handlowania węglem

Samorządy mają dostarczać węgiel? Jacek Sasin grozi: Nie chcemy zmuszać, ale niech mieszkańcy ich rozliczą

- Samorządy to część władzy państwowej. Niech się nie migają, przed tym, że jak trzeba wykonywać obowiązki wobec swoich mieszkańców, to wtedy umywają ręce - grzmiał w środę Sasin w Sejmie. Dodał, że rząd chce dać szanse samorządom, które chcą pomagać swoim mieszkańcom, ale "nie chcemy nikogo zmuszać, ale niech mieszkańcy ich rozliczą".

- Panie ministrze Sasin, jest pan po prostu bezczelny. Zrzucanie na gminy obowiązku dystrybucji węgla to jest bezczelne lenistwo pana, spółek Skarbu Państwa i państwa rządu, ale to też przyznanie, że wasz rząd nie działa. Nie zrobiliście nic, by zabezpieczyć polskie rodziny przed jesienią i zimą, choć od listopada zeszłego roku wiedzieliście, że będzie kryzys i że węgla zabraknie - odpowiedziała Jackowi Sasinowi posłanka klubu Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

- Nie zrobiliście nic, a teraz minister próbuje swoje zaniedbania zrzucać na samorządy, ale nie z nami te numery. Polacy doskonale wiedzą, jak jest. Idzie zima, a węgla nie ma przez Sasina. Albo pan, panie ministrze Sasin, im ten węgiel dowiezie do domów, albo to pana ludzie wywiozą na taczkach z ministerstwa - dodała posłanka.

Jarosław KaczyńskiPrezes PiS straszy samorządy. "Są metody, by odpowiedzialność egzekwować"

Rafał Trzaskowski do Jacka Sasina w sprawie węgla: To próba przerzucenia politycznej odpowiedzialności

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski we wtorkowym wpisie na Facebooku odniósł się do apelu Jacka Sasina, aby samorządy przyłączyły się do dystrybucji węgla. 

"Abstrahując już od tego, że przeszliśmy w krótkim czasie całkiem sporą drogę od prezydenckiego 'węgla mamy na 200 lat' czy od 'nie zabraknie węgla po akceptowalnej cenie' pani minister Moskwy, ta propozycja jest kuriozalna. A jej ogłaszanie w październiku(!), w dodatku za pośrednictwem mediów, tylko potwierdza towarzyszące nam od miesięcy obawy, że rząd i państwowe spółki, na których spoczywa odpowiedzialność za zapewnienie Polkom i Polakom bezpieczeństwa na czas sezonu grzewczego, nie przygotowywały się należycie do trudnej zimy, a rozwiązań panicznie poszukują na ostatnią chwilę" - czytamy.

"Pański węglowy 'plan' traktuję nie jako realną propozycję rozwiązania problemu, ale próbę przerzucenia politycznej odpowiedzialności za zaniedbania i bezczynność obecnego rządu, w tym pana, a także podległych panu instytucji i spółek. To wy zmarnowaliście cenne miesiące, kiedy był czas, żeby przygotować się do obecnej, trudnej sytuacji. Nie zamierzam uczestniczyć w przedsięwzięciu, którego jedynym celem jest propagandowe przerzucenie winy za problemy, które sami stworzyliście" - wskazał Trzaskowski.

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin odpowiedział w środę na wpis prezydenta Warszawy. "Samorząd to też służba i obowiązki wobec mieszkańców! Panie Trzaskowski, nie musi pan korzystać ze wsparcia spółek energetycznych. Nie ma przymusu. Inne samorządy już pomagają w dystrybucji węgla. Zamiast tracić czas na wojenkę z rządem, niech pan się weźmie w końcu do roboty!" - napisał na Twitterze.

Zobacz wideo Kosiński: Żeby zakupić węgiel przez spółki samorządowe, trzeba rozpisać przetarg
Więcej o: