Tarcza antyinflacyjna. Senat rozpatrzył ustawę, która wydłuża ją do końca roku

Senat rozpatrzył ustawę, która m.in. wydłuża tarczę antyinflacyjną do końca 2022 roku. Komisje senackie przedstawiły w sprawozdaniach odmienne wnioski, dlatego ustawa została do nich odesłana w celu ponownego rozpatrzenia, a głosowanie zostanie przeprowadzone w czwartek.

Senat rozpatrzył w środę nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Komisje senackie przedstawiły w sprawozdaniach odmienne wnioski, dlatego ustawa została do nich odesłana w celu ponownego rozpatrzenia. Jutro odbędzie się głosowanie nad rządową regulacją.

Tarcza antyinflacyjna. Obniżka VAT na paliwa, prąd, ciepło, gaz i żywność może zostać przedłużona

Ustawa przewiduje m.in. wydłużenie rządowej tarczy antyinflacyjnej do końca 2022 roku. W ramach tarczy stosowana jest niższa, 8-procentowa stawka podatku VAT na paliwa, 5-procentowa stawka na prąd i ciepło oraz zerowa na gaz. Zerowa stawka tego podatku obowiązuje również na podstawowe produkty żywnościowe oraz na gaz ziemny, nawozy i wybrane środki produkcji rolniczej.

Nowela zawiesza też na dwa lata przepisy o podatku minimalnym oraz utrzymuje stawki VAT na poziomie 8 i 23 procent w przyszłym roku, oraz kolejnych latach, jednocześnie wiążąc je z wydatkami na obronność. 

Ustawa uchyla również przepisy o tzw. ukrytej dywidendzie. Zmienia przepisy dotyczące podatku od przerzuconych dochodów, rozliczania kosztów finansowania dłużnego w kosztach podatkowych i opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Tarcza antyinflacyjna będzie przedłużana również w 2023? Soboń: Zależy, jaka będzie inflacja

Wiceminister finansów Artur Soboń powiedział w środę Polskiemu Radiu, że rząd nie wyklucza wydłużenia działania tarczy antyinflacyjnej również w przyszłym roku. Stwierdził, że decyzja będzie uzależniona od tego, jak będzie się kształtowała inflacja

Artur Soboń podkreślił, że jest to sytuacja analogiczna do ubiegłorocznej. Wtedy też nikt nie planował, że rządowa tarcza antyinflacyjna będzie wydłużana na kolejne miesiące. Wiceminister finansów tłumaczy w obecnej sytuacji planowanie jest trudne. Dodał, że właśnie dlatego nie można wykluczyć kontynuacji istniejących rozwiązań, ani wprowadzenia nowych.

Zobacz wideo Jak zmalały nasze oszczędności wskutek inflacji? Ekspertka wyjaśnia
Więcej o: