Fundusz Kościelny rośnie. Za rok wyniesie 216 mln złotych. "Ma to związek ze wzrostem wynagrodzenia"

W przyszłym roku rekordowa suma zostanie przeznaczona na składki emerytalne oraz zdrowotne osób duchownych. W projekcie budżetu, który trafił do Sejmu zapisano, że Fundusz Kościelny otrzyma na kolejny rok aż 216 mln zł.

W tym roku Fundusz Kościelny wyniósł 192,8 mln zł, natomiast w 2021 roku było to 193,7 mln zł. Są to znacznie wyższe kwoty niż jeszcze kilka lat temu. Do 2012 roku środki przeznaczone na fundusz mieściły się w granicy 100 mln złotych. Od 2016 roku, po objęciu władzy przez PiS, suma ta zaczęła stopniowo rosnąć - w 2016 roku wyniosła 145,3 mln - informuje "Rzeczpospolita".

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Terlikowski o raporcie ws. Pawła M.: Chcieliśmy oddać głos pokrzywdzonym

Fundusz Kościelny "zwiększył się z powodu wzrostu minimalnego wynagrodzenia w Polsce"

Jak informuje Ministerstwo Finansów w rozmowie z "Rzeczpospolitą" - "zwiększenie wydatków o 23 mln zł w projekcie ustawy budżetowej związane jest ze wzrostem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2023 r.".

Z Funduszu Kościelnego są pokrywane składki emerytalne oraz zdrowotne osób duchownych, które rosną wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia. Ale nie tylko - ma to również związek z decyzją rządu PiS o wznowieniu dotacji na działalność charytatywną i opiekuńczą Kościoła oraz liczne remonty obiektów sakralnych. W zeszłym roku przeznaczono na ten cel 11,6 mln. złotych.

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne) Inflacja superbazowa już blisko 12 proc. 'Nie ma żadnych dobrych wieści'

Fundusz Kościelny zawsze budził skrajne emocje

Fundusz Kościelny powstał w 1950 roku i działa na rzecz wszystkich kościołów oraz związków wyznaniowych mających uregulowany zapis prawny. Miał on początkowo pokryć rekompensatę za mienie, które odebrano Kościołowi. W latach 1989-2011 przy MSWiA działała komisja, która rozpatrywała wnioski o zwrot majątku Kościołowi. Działalność ta budziła wiele zastrzeżeń, ale władze kościelne uważają, że nie odzyskały więcej, niż im zabrano.

Ksiądz (zdjęcie ilustracyjne) Rewolucja w polskim Kościele. Żonaci mężczyźni będą mogli rozpocząć posługę

Więcej o: