Holandia może zwiększyć wydobycie gazu ze złoża Groningen. Mimo obaw o niszczycielskie trzęsienia ziemi

Dalsze wydobycie gazu z pola Groningen w Holandii jest niebezpieczne, ale brak gazu może zmusić nas do podjęcia takiej decyzji - powiedział holenderski sekretarz stanu ds. górnictwa Hans Vijlbrief. Rząd obecnie trzyma się planu zamykania pola Groningen z powodu trzęsień ziemi, które powoduje wydobycie surowca.
Zobacz wideo Jak zaoszczędzić prąd, piekąc w piekarniku i zmywając w zmywarce?

Holendrzy "śpią na gazie". Znajdujące się w tym kraju pole Groningen zawiera ok. 450 mld metrów sześciennych gazu. Dla porównania, w tym roku Polska zużyje ok. 18 mld metrów sześciennych surowca.

Pole Groningen jest obecnie w trakcie zamykania z powodu trzęsień ziemi, które powoduje wydobycie gazu. Od 1986 roku odnotowano ponad tysiąc wstrząsów, złożono ponad 126 tys. raportów o zniszczeniach, a na odszkodowania dla okolicznych mieszkańców przeznaczono ponad 1,15 mld euro.

Obecnie wydobycie na tym polu jest na poziomie z początku działalności w latach 60. i już w przyszłym roku miało zostać zakończone, choć teraz Holandia może zmienić zdanie w tej kwestii. A powodem jest kryzys energetyczny i nadchodząca zima.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Infrastruktura gazowaHolendrzy śpią na gazie, ale są niechętni, by budzić "śpiącego giganta"

Kryzys energetyczny. Holandia może zawiesić plan zamykania pola gazowego Groningen

Holenderski sekretarz stanu ds. górnictwa Hans Vijlbrief powiedział, że kontynuowanie wydobycia gazu z pola Groningen jest niebezpieczne, ale z drugiej strony kraj nie może ignorować cierpienia w innych częściach Europy. Brak gazu "może zmusić nas do podjęcia takiej decyzji" - podkreślił Vijlbrief, cytowany przez Agencję Bloomberga. Dodał, że taka decyzja może zostać podjęta w szczególności, gdy szpitale, szkoły i domy nie będą odpowiednio ogrzewane.

Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton powiedział niedawno, że Holandia powinna ponownie rozważyć swoją decyzję w sprawie wydobycia gazu z pola Groningen. Władze Holandii nadal trzymają się planu wygaszania wydobycia surowca, choć premier Mark Rutte nie wykluczył zwiększenia dostaw, ale "tylko w ostateczności, jeśli coś pójdzie nie tak".

Holandia. Dwa razy więcej gazu ze złoża Groningen, mieszkańcy boją się trzęsień ziemi. ProtestyDwa razy więcej gazu ze złoża Groningen, mieszkańcy boją się trzęsień ziemi

Holandia przygotowuje się na zimę - podwoiła możliwości importu LPG, zapełnia magazyny gazem

Zamiast zwiększać produkcję gazu, Holandia zniosła limity wytwarzania energii z węgla, podwoiła możliwości importu skroplonego gazu ziemnego i zapewnia, że magazyny gazu są zapełnione w 80 proc. Hans Vijlbrief uważa, że sytuacja energetyczna w nadchodzącą zimę może być "dość stabilna", ale wyraził zaniepokojenie w kwestii tego, co będzie po sezonie grzewczym. - Jeśli całkowicie wyczerpiemy te rezerwy z powodu mroźnej zimy, jak zamierzamy je ponownie uzupełnić? - pytał.

Więcej o: