Dom jednorodzinny bez pozwolenia na budowę? Rząd szykuje rewolucyjne zmiany

Pozwolenie na budowę to przeszłość? To za dużo powiedziane, ale nowelizacja ustawy o Prawie budowlanym przygotowywana przez rząd zwiększa zakres inwestycji, które będą zwolnione z tego obowiązku. Mowa o m.in. domach jednorodzinnych i bunkrach. Rząd zapowiada także duże zmiany portalu e-Budownictwo.

"Proponowane zmiany wynikają z potrzeby dalszego upraszczania i przyspieszania procesu inwestycyjno-budowlanego. Projektowaną ustawą proponuje się także wprowadzić przepisy umożliwiające pełną cyfryzację procesu inwestycyjnego" - czytamy w uzasadnieniu do zmiany ustawy Prawo budowlane z 3 października 2022 roku. Nowe przepisy mają przede wszystkim zliberalizować formalności związane z budową domów na własnych działkach.  

Zobacz wideo Materiały budowlane drastycznie podrożały. Czy do wysokich cen musimy się przyzwyczaić? [Q&A]

Prawo budowlane z dużymi zmianami

Efekt wprowadzanych przez rząd zmian będzie taki, że wymóg uzyskania pozwolenia na budowę będzie dotyczył mniejszej liczby inwestycji. Obecnie do rozpoczęcia prac potrzebna jest decyzja administracyjna. Obowiązuje ona w przypadku budowy, rozbudowy, nadbudowy, odbudowy oraz przebudowy obiektów budowlanych. Ustawa przygotowana przez Ministra Rozwoju i Technologii wprowadza w tym temacie duże zmiany.  

Przede wszystkim z pozwolenia na budowę zwolnione będą domy jednorodzinne powyżej 70 mkw. Obecnie dokumentacja nie jest wymagana jedynie poniżej tej powierzchni. Nowe zasady obejmą jednak te domy, które nie mają więcej niż dwóch kondygnacji i muszą być wybudowane na własne potrzeby. Podczas budowy wciąż będzie jednak wymagane ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika.  

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Budowa bez pozwolenia. Jakie budynki obejmie?

Oprócz tego wyłączona zostanie możliwość sprzeciwu przez organ administracji architektoniczno-budowlanej. W sytuacji, gdy dom będzie stawiany na własny użytek, a inwestor zatrudni kierownika do odbioru domu - wystarczy potwierdzenie o gotowości do użytku eksperta do jego odbioru.

"Dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych będzie co prawda wprowadzony obowiązek zawiadomienia o rozpoczęciu użytkowania, ale będzie to czynność o charakterze technicznym" - informuje ustawodawca.

Nowe prawo z obowiązku pozwolenia na budowę zwalnia także kioski i pawilony sprzedaży ulicznej o powierzchni zabudowy nie większej niż 15 mkw. oraz jednokondygnacyjne budynki gospodarcze, a także maszty flagowe o wysokości od 3 do 7 m oraz przydomowe schrony o powierzchni zabudowy do 35 mkw - wymienia portal bankier.pl. Ustawa wprowadza również nowe definicje: przydomowy schron oraz przydomowe ukrycie doraźne. 

Utworzona ma zostać także Baza Projektów Budowlanych, gdzie będą gromadzone projekty budowlane. Oprócz tego rozszerzony zostanie system Elektronicznego Dziennika Budowy, a także uruchomione zostaną Elektroniczna Książka Obiektu Budowlanego i Elektroniczny Centralny Rejestr osób posiadających Uprawnienia Budowlane. To wszystko w ramach rozbudowy portalu e-Budownictwo. 

Ustawa jest właśnie na etapie opiniowania. Nowelizacji powinna wejść w życie 1 stycznia 2023 r. 

Więcej o: