Czy 9 października to niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte? Gdzie zrobimy zakupy?

Gdzie dziś zrobimy zakupy? Które sklepy będą otwarte? Czy 9 października to niedziela handlowa? Dziś mamy niedzielę niehandlową - zakupy zrobimy m.in. w sklepach prowadzonych przez właściciela lub jego rodzinę, np. w Żabkach, które opierają się na franczyzie, a także na stacjach benzynowych. Otwarta jest również gastronomia.
Zobacz wideo Jak słaby kurs złotego wpływa na nasze portfele? Wyjaśniamy

Zakaz handlu w niedziele wszedł w życie cztery lata temu. Początkowo niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu. Co roku prawo zaostrzano, a od 2020 roku ustawa przewiduje zaledwie siedem niedziel handlowych w roku.

Czy 9 października to niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte? Gdzie zrobić zakupy?

9 października to niestety niedziela niehandlowa. Sklepy wielkopowierzchniowe i centra handlowe będą w tym dniu zamknięte. Z zakazu handlu wyłączone są jednak nadal stacje benzynowe, kwiaciarnie, gastronomia czy apteki. Otwarte mogą być również punkty sprzedaży detalicznej prowadzone przez właściciela lub jego rodzinę. Dzięki temu mogą być otwarte sklepy takie jak Żabka, które opierają się na franczyzie.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zakaz handlu uszczelniony. "Niedziela to czas na rodzinę i modlitwę"

Mimo zakazu handlu część sieci handlowych w Polsce w połowie ubiegłego roku zaczęła otwierać punkty w każdą niedzielę. Ustawa miała bowiem lukę, która pozwalała działać w ten dzień sklepom o statusie placówki pocztowej. Korzystało z niej wiele sieci m.in. Biedronka, Lidl, Carrefour, Auchan, Kaufland i inne. Od 1 lutego 2022 r. w niedziele niehandlowe mogą działać tylko sklepy o statusie placówki pocztowej, które wykażą jednocześnie, że z tego tytułu osiągają co najmniej 40 proc. przychodów.

Od początku wprowadzenia tego prawa w Polsce przedsiębiorcy szukają sposób, by sprzedawać towar także w niedzielę. Ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała, że rząd zaprosi przedstawicieli branży handlowej, aby usiąść przy okrągłym stole i wyjaśnić im, że niedziela to czas na "rodzinę i modlitwę".

Kiedy niedziela handlowa? [KALENDARZ]

Niedziele handlowe w 2022 roku określono ustawowo. Ich terminy związane są z wydarzeniami, które zwiększają ruch w sklepach, jak święta oraz zakończenie i rozpoczęcie roku szkolnego. Pozostałe niedziele handlowe w 2022 roku:

  • 11 grudnia 2022 r.
  • 18 grudnia 2022 r.
Więcej o: