Przejazd pociągiem zupełnie za darmo. Hiszpania pokazała plany budżetowe na przyszły rok

Hiszpański rząd ujawnił plany budżetowe na 2023 rok, a w nim nowe świadczenia dla rodzin, podwyżki emerytur oraz przedłużenie programu gwarantującego darmowe przejazdy koleją na krótkich i średnich dystansach.

Akcję oferowania Hiszpanom bezpłatnych przejazdów koleją Hiszpania uruchomiła we wrześniu, jako element łagodzenia skutków wysokiej inflacji.  Oferta dotyczyła połączeń podmiejskich i tras do 300 kilometrów. Według ministerki finansów, dotąd z tej możliwości skorzystało 1,5 miliona osób. 

Hiszpania. Będą darmowe przejazdy koleją w przyszłym roku

Początkowo akcja miała trwać do końca tego roku. Jednak Maria Jesus Montero przekazała w tym tygodniu, że rząd postanowił przedłużyć ją także na rok przyszły. W projekcie budżetu zaplanował na ten cel 700 milionów euro

Zobacz wideo Co z cenami biletów? Ekspert: Będziemy płacić więcej za coś, co jest gorsze

By skorzystać z oferty, pasażerowie muszą zaopatrzyć się w bilet kolejowy za pomocą aplikacji albo na dworcu. Po wskazaniu celu podróży, należy wpłacić kaucję w wysokości 10 euro w przypadku linii podmiejskich i 20 euro przy trasach o średnim dystansie. Kaucja zostanie zwrócona na koniec roku, ale tylko wtedy, gdy pasażer będzie miał na koncie blisko 16 podróży do danego miejsca. To ma wesprzeć przede wszystkim regularnie podróżujących koleją, głównie do pracy czy szkoły. 

Nowy budżet czeka parlamentarna batalia. A kraj wybory

Darmowe bilety to nie wszystko. W projekcie budżetu znalazło się też m.in. podniesienie o 8,5 proc. emerytur, a także wzrost płacy minimalnej oraz nowe świadczenia dla rodzin. Wydłużony zostanie też program zasiłku mieszkaniowego w wysokości 250 euro miesięcznie dla osób w wieku od 18 do 35 lat i niskich zarobkach. 

Jak mówiła Maria Jesus Montero, na 10 euro 6 będzie przeznaczanych na wydatki socjalne, najwięcej w historii. Te nowe wydatki budżetowe mają być finansowane w dużej części z nowego "podatku solidarnościowego", który zostanie nałożony na podmioty, których dochód przekroczy trzy miliony euro w najbliższych dwóch latach. 

To na razie jednak tylko projekt, musi zostać jeszcze zatwierdzony przez parlament, w którym partie tworzące rządową koalicję (socjalistyczna PSOE i lewicowa Unidas Podemos) nie mają większości. To będzie oznaczało zbieranie głosów z mniejszych, regionalnych partii. 

Nie bez znaczenia może być to, że Hiszpanię w przyszłym roku czekają wybory parlamentarne i lokalne. Według najnowszych danych, inflacja w tym kraju spadła z poziomu najwyższego od 38 lat. We wrześniu wyniosła 9 proc. 

Więcej o: