Tąpnięcie. PKB Ukrainy skurczył się o 30 proc. Nie pomogła pogoda i problemy z elektrownią jądrową

Rozpętana przez Rosjan wojna w Ukrainie fatalnie odbiła się na gospodarce tego kraju. W trzech pierwszych kwartałach tego roku PKB spadł o blisko jedną trzecią. We wrześniu zaczęło się poprawiać, przynajmniej w eksporcie, ale to niewielka pociecha.
Zobacz wideo Zełenski zwrócił się do Rosjan: Trzymajcie się z dala od naszej ziemi, naszej duszy i naszej kultury.

W ciągu dziewięciu miesięcy 2022 r. gospodarka Ukrainy skurczyła się, według szacunków, o 30 proc. rok do roku - tak podało tamtejsze ministerstwo gospodarki w komunikacie, który cytuje agencja Reutera.

Ukraina. PKB skurczył się o 30 proc. 

Powód tąpnięcia to oczywiście przede wszystkim rosyjska inwazja, która rozpoczęła się 24 lutego, w połowie pierwszego kwartału roku. Sytuacji nie pomagała niekorzystna dla zbiorów w rolnictwie pogoda we wrześniu.

Działalność gospodarczą utrudniały też przerwy w dostawie energii z zaporoskiej elektrowni jądrowej, którą, według Ukraińców, Rosjanie ostrzeliwują. Elektrownia znajduje się obecnie pod rosyjską okupacją. W nocy z piątku na sobotę została odłączona od linii energetycznych, do chłodzenia reaktora trzeba używać generatorów prądu. Jak podał ukraiński koncern Enerhoatom, generatory mogą pracować przez 10 dni. 

Gazociąg Baltic Pipe"Są wstępne umowy". Ukraina będzie importować gaz przez Baltic Pipe?

Z drugiej strony, we wrześniu poprawiły się wyniki eksportu, który wzrósł do najwyższego poziomu do wybuchu wojny. To dzięki odblokowaniu transportu ukraińskiej żywności z portów nad Morzem Czarnym. 

"Sytuacja na froncie poprawiła się we wrześniu, ale wróg nadal ostrzeliwał terytorium Ukrainy, co wywierało presję na nastroje w biznesie i logistykę" - cytuje Reuters komunikat ministerstwa. 

Uchodźcy (zdjęcie ilustracyjne)Ukraińcy pracujący w Polsce dostaną też polską emeryturę

1,3 mld dolarów nowej pomocy od MFW

W lipcu ukraiński bank centralny prognozował, że gospodarka kraju w tym roku skurczy się o jedną trzecią. Z kolei według Międzynarodowego Funduszu Walutowego przewiduje, że realny PKB Ukrainy skurczy się w tym roku o 35 procent w stosunku do roku ubiegłego. 

W piątek MFW przekazał, że w ramach nowego programu pomocy w kryzysie żywnościowym przekaże Ukrainie 1,3 mld dolarów. Pochwalił przy tym ukraińskie władze za utrzymanie stabilności makrofinansowej w znacznym stopniu, mimo niezwykle trudnych okoliczności. W zeszłym tygodniu Bank Światowy przyznał Ukrainie 530 milionów dolarów dodatkowej pomocy na zaspokojenie pilnych potrzeb, stworzonych przez rosyjską inwazję. Tego samego dnia Kongres USA zatwierdził nowy pakiet pomocy dla Ukrainy w wysokości 12 miliardów dolarów.

.PKB Polski w 2021 r. kosmicznie w górę. GUS policzył wszystko jeszcze raz i ostro skorygował dane

Więcej o: