Przemysław Czarnek znów zapewnia: "Szkoły będą ogrzane, żadnej nauki zdalnej nie będzie".

Przemysław Czarnek od kilku dni w różnych swoich wystąpieniach uspokaja, że nie będzie nauki zdalnej ze względu na kryzys energetyczny. Minister edukacji zapewnia, że szkoły i uniwersytety będą ogrzane. - Razem ten kryzys przejdziemy - mówił Czarnek w Łukowie w woj. lubelskim. Tymczasem niektóre uczelnie już podają terminy, w jakich będzie u nich nauka zdalna.
Zobacz wideo O ile może wzrosnąć rachunek za gaz, jeśli nie będzie interwencji rządu?

Kryzys energetyczny jest na tyle poważny, że pojawiły się pytania o przejście na naukę zdalną, w przypadku gdyby nie udało się ogrzać szkół i uczelni. Ministerstwo Edukacji i Nauki już w połowie września informowało, że wysokie ceny energii i brak opału nie mogą być powodem wprowadzenia nauki zdalnej w szkołach. Resort zaapelował do dyrektorów, by "w sytuacji problemów" skontaktowali się z kuratorium.

Zdalna nauka wróci? Czarnek uspokaja: W szkołach będzie ogrzewanie

W niedzielę Przemysław Czarnek przemawiał w Łukowie (woj. lubelskie) - informuje za PAP Bankier.pl. Mówił o jednym z uniwersytetów, który dostał ofertę cenową na energię na 2023 rok o 750 proc. większą niż tegoroczna. - Unia Europejska musi odejść od sztywnych zasad regulacji dotyczących cen energii elektrycznej. Nie chce odejść od opłat za CO2. Natomiast my musimy uniezależnić cenę rynkową energii elektrycznej w Polsce od cen rynkowych europejskich, bo to prowadziło do całkowitych absurdów - powiedział Czarnek.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Minister edukacji przypomniał również, że rząd przygotowuje rozwiązania prawne, które mają zamrozić ceny energii. Projekt będzie omawiany przez członków rządu jeszcze w tym tygodniu. Ustawa ma objąć "nie tylko gospodarstwa prywatne, domowe, nie tylko rolników, ale również kościoły, szkoły, uniwersytety"

Szkoły będą ogrzane, uniwersytety będą ogrzane, żadnej nauki zdalnej nie będzie i razem ten kryzys przejdziemy

- zadeklarował Czarnek

Niemal identyczne deklaracje składał w piątek podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Minister Czarnek zaapelował do rektorów, by nie podejmowali pochopnych decyzji o wysyłaniu studentów na naukę zdalną.

Uniwersytet zdalny to quasi-uniwersytet, uniwersytet bez studentów na korytarzach jest tylko w połowie tym, czym powinien być

 - podkreślił minister edukacji.

Czarnek uspokaja, a pierwsze uczelnie już zapowiadają powrót do zdalnej nauki

Pierwsze uczelnie już jednak ogłaszają, że przejdą na naukę zdalną. UJ poinformował, że nauka zdalna będzie odbywać od 29 do 30 października, od 2 do 6 listopada, od 17 do 22 grudnia, od 3 do 5 stycznia oraz od 7 do 8 stycznia. Rektor Uniwersytetu w Białymstoku Robert Ciborowski przekazał z kolei, że studenci będą uczyć się zdalnie od stycznia.

Więcej o: