Unia i NATO potępiają ataki na obiekty cywilne w Kijowie. "Wsparcie militarne od UE jest w drodze"

Josep Borrell, wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, potępił ataki Rosji na obiekty cywilne w Ukrainie. To samo zrobił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Komisja Europejska z kolei wezwała Białoruś, by przestała wspierać Rosję w atakach na Ukrainę. Borrell przekazał też, że do Ukrainy zmierza kolejne wsparcie militarne od krajów UE.

Rosja przeprowadza od poniedziałkowego poranku zmasowany atak na ukraińskie miasta. Rakiety już spadły na Kijów, Dniepr, Winnicę. Tarnopol i inne ośrodki miejskie. W samym centrum Kijowa co najmniej ośmiu cywilów zginęło w wyniku rosyjskiego ostrzału, a 24 osoby są ranne. Rakiety spadły na kilka dzielnic miasta, zniszczone zostały budynki mieszkalne, place zabaw, obiekty historyczne, parki oraz samochody

Unia i NATO potępiają rosyjskie ataki

Josep Borrell napisał na Twitterze, że jest zszokowany rosyjskimi atakami na obiekty cywilne w Kijowie i innych miastach Ukrainy. Napisał:

Coś takiego nie miało miejsca w XXI wieku. Potępiam to w najostrzejszy możliwy sposób. Wspieramy Ukrainę 

Dodał, że dodatkowe wsparcie militarne z UE już zmierza do Ukrainy. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Sekretarz generalny NATO potępił rosyjskie ataki na infrastrukturę cywilną na Ukrainie. Jens Stoltenberg nazwał je przerażającymi. Poinformował też, że rozmawiał na ten temat z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą i zapewnił o wsparciu Sojuszu.

NATO będzie wspierać odważnych Ukraińców w walce z agresją Kremla tak długo, jak będzie trzeba

- podkreślił szef NATO.

Komisja Europejska apeluje do Białorusi

Komisja Europejska wezwała władze Białorusi, by przestały pomagać Rosji w atakach na Ukrainę.

Wzywamy reżim w Mińsku do natychmiastowego zaprzestania wykorzystywania terytorium Białorusi jako miejsca do ataków na Ukrainę, w tym ostatnich ataków rakietowych, i z wykorzystaniem dronów powietrznych 

- powiedział rzecznik Komisji Peter Stano.

Odniósł się też do oskarżeń prezydenta Białorusi, że Ukraina planuje atak na Białoruś.

To bezpodstawne i absurdalne zarzuty. Ukraina jest ofiarą w tej wojnie, a nie agresorem

- dodał rzecznik KE.

Więcej o: