Dostawy prądu ze Szwecji do Polski wznowione. Jest komunikat PSE

Energetyczne połączenie Polski i Szwecji zostało przywrócone do działania w poniedziałek wieczorem - informują Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Linia przesyłowa SwePol Link, która łączy Polskę i Szwecję, funkcjonuje już bez przeszkód. O sukcesie poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. "W poniedziałek wieczorem usunięto usterkę na stacji elektroenergetycznej Stärnö. Połączenie Polska - Szwecja jest już dostępne dla uczestników rynku" - czytamy w komunikacie w mediach społecznościowych. 

Sprawę skomentował też w rozmowie z TVN24 Maciej Wapiński z Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

- Jako operator cały czas monitorujemy sytuację i bierzemy też tego typu sytuacje pod uwagę. Musimy oczywiście na to zareagować i zmienić plany dotyczące tego, jak system będzie pracował. Mamy narzędzia do tego, żeby sobie z taką sytuacją poradzić. Żadnego zagrożenia dla odbiorców nie ma - zapewniał wówczas Wapiński. Uczestnicy rynku, czyli firmy energetyczne, musieli wypełnić lukę, pozyskując energię elektryczną z krajowych źródeł lub importem z innego kierunku - powiedział. 

Linia SwePol Link działa. Polska i Szwecja odzyskały energetyczną łączność

Pod koniec września media informowały, że wybuchy na gazociągach Nord Stream 1 i 2 mogły uszkodzić podmorski kabel elektryczny SwePol Link pomiędzy Szwecją a Polską. Trzy z czterech eksplozji nastąpiły w jego pobliżu. Interkonektor SwePol Link jest ważny, bo zapewnia wsparcie pomiędzy krajami, gdy w którymś z nich zaczyna brakować energii. Ostatecznie jednak nie wiadomo, co dokładnie było powodem awarii na stacji Starno.

SwePol Link to połączenie pozwalające na przesyłanie prądu stałego o napięciu 450kV i mocy znamionowej 600 MW. Linia biegnie przez dno morskie w pobliżu wyspy Bornholm a do Polski wpada w okolicach Słupska. 

Więcej o: