Tak rząd zamrozi ceny prądu. Znamy wysokość stawek maksymalnych dla odbiorców wrażliwych i gospodarstw

Projekt resortu klimatu zakłada, że od 1 grudnia br. maksymalna cena prądu dla podmiotów wrażliwych oraz mikro, małych i średnich firm będzie na poziomie 785 zł/MWh, a dla odbiorców w gospodarstwach domowych po przekroczeniu limitów zużycia - na poziomie 699 zł/MWh.

Chodzi m.in. o samorządy. Zamrożenie cen ma pomóc im w walce z kryzysem energetycznym. Wiele miast w Polsce otrzymało prognozy wydatków na prąd w przyszłym roku większe o kilkaset procent. Rządowym rozwiązaniem tego problemu ma być specjalna taryfa wprowadzającą maksymalne ceny za prąd. 

Zobacz wideo Płyta indukcyjna - największy pożeracz prądu w domu?

Cena maksymalna 785 zł/MWh obowiązywać ma w przypadku tzw. odbiorców wrażliwych, którymi są szpitale, instytucje użyteczności publicznej, szkoły. Ale nie tylko, bo do tej kategorii rząd zaliczył też małe i średnie firmy. 

Dla gospodarstw domowych, które przekroczą limity zużycia, cena maksymalna ma wynosić 699 zł/MWh - podaje Business Insider. Będzie obowiązywać po przekroczeniu wyznaczonego przez rząd limitu. Zamrożenie ma ruszyć już w grudniu. 

rachunki za prąd - zdjęcie ilustracyjne Radom. Ceny prądu wzrosły dziewięciokrotnie. "To wyrok"

Ceny prądu zamrożone. Najpierw dla obywateli, teraz dla podmiotów wrażliwych

Stawka ustalona przez rząd ma obowiązywać od 1 grudnia br. do 31 grudnia 2023 roku. Będzie obowiązywać, jak podaje Business Insider,  za zużycie energii elektrycznej w punkcie poboru energii do poziomu stanowiącego równowartość poboru nie więcej niż 90 proc. zużycia energii elektrycznej tych odbiorców w okresie od dnia 1 grudnia 2020 r. do dnia 31 grudnia 2021 r.

Do tej pory rząd zajął się już kwestią odbiorców indywidualnych. W ich wypadku zamrożenie cen prądu będzie dotyczyło określonego zużycia. Ci, którzy nie przekroczą poziomu 2MWh nie muszą martwić się wyższymi stawkami. Dla gospodarstw domowych, w których są osoby z niepełnosprawnościami, próg ustalono na 2,6 MWh, a dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny i rolników na 3 MWh. 

Ceny prądu Ceny prądu. Wspólnoty mieszkaniowe apelują do premiera ws. podwyżek. URE odpowiada

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: