Emerytury w październiku niższe niż we wrześniu? Ile dostaną emeryci?

Emerytury w październiku będą niższe od wrześniowych. Wynika to z tego, że zakończyła się już wypłata tzw. czternastek. Emeryci dostaną więc emeryturę w wysokości ustalonej po reformie podatkowej w lipcu. Ile wyniosą emerytury w październiku? Wyjaśniamy.

14.emerytura w 2022 roku została już wypłacona wszystkim uprawnionym do niej emerytom - taką informację przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ostatnia transza wypłat miała miejsce 20 września. W sumie świadczenie trafiło do ponad 7 mln emerytów i rencistów. Oznacza to, że październikowe świadczenie będzie mniejsze od poprzedniego, gdyż nie będą podwyższone o "czternastkę".

Zobacz wideo 13. i 14 emerytura powinna zostać utrzymana? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

Emerytury. Ile wyniosą w październiku?

Emerytury w październiku nie będą powiększone o "czternastkę", ale mimo to będą wyższe niż przed kilkoma miesiącami. Przypominamy, że od 1 lipca obowiązuje Polski Ład 2.0, który wpłynął na wysokość emerytur. Emerytury wzrosły od 2,50 zł do 122,50 zł miesięcznie. Emeryci, którzy pobierają świadczenia w wysokości od 1000 zł do 2500 zł brutto nie odczują zmian podatkowych - ich świadczenia w ogóle nie wzrosną. 

Polski Ład 2.0 będzie korzystny dla seniorów, którzy pobierają emerytury w wysokości od 2550 zł brutto, a im większe świadczenie, tym więcej zyskają. Na zmianach podatkowych najbardziej skorzystają emeryci pobierający świadczenia w wysokości 4950 zł. 

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

14 emerytura. Czy zostanie na stałe?

14. emerytura, której tegoroczne wypłaty już się zakończyło to jednorazowe, dodatkowe świadczenie dla emerytów. Ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała jednak na antenie TVP Info, że jej resort pracuje nad projektem ustawy o wprowadzeniu 14. emerytury na stałe. 

- Myślę, że prezes postawił przysłowiową "kropkę nad i", że decyzja zapadła. Pracujemy nad ustawą, która zostanie przedstawiona Radzie Ministrów, parlamentowi - mówiła. Wyjaśniła, że ustawa będzie proponować 14. emeryturę na poziomie minimalnej emerytury w 2023 roku.  

Więcej o: