Zasiłek pogrzebowy będzie wyższy? "Trwają szczegółowe analizy"

Zasiłek pogrzebowy będzie większy? Resort rodziny i polityki społecznej ani nie potwierdza, ani nie zaprzecza. W odpowiedzi na poselską interpelację powiela komunikat z sierpnia. "Trwają szczegółowe analizy" - czytamy.

Zasiłek pogrzebowy nie zmienia się od dekady (od 1 marca 2011 r.) i wynosi 4 tysiące złotych. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w odpowiedzi na poselską interpelację zabrało głos w sprawie jego podwyżki.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czopek: W słoneczne i wietrzne dni, widzimy spadki cen energii o kilkaset złotych

Zasiłek pogrzebowy, czy będzie większy? "Trwają szczegółowe analizy"

"Odnosząc się do pytania, czy planowane są działania zmierzające do podwyższenia obowiązującej kwoty zasiłku pogrzebowego informuję, że obecnie w resorcie rodziny i polityki społecznej trwają szczegółowe analizy, dotyczące możliwości zmiany wysokości zasiłku pogrzebowego, tak by jego wysokość uwzględniała z jednej strony ponoszone koszty pogrzebu, z drugiej zaś możliwości finansowe Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i budżetu państwa, zasilającego co roku FUS dotacją uzupełniającą poziom przychodów ze składek do poziomu wydatków na świadczenia z ubezpieczenia społecznego" - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Zakupy i inflacja (zdjęcie ilustracyjne) Rekordowa inflacja potwierdzona. 17,2 proc. Gorzej było przed 1997 r.

O podwyżkę zasiłku pogrzebowego związkowcy walczyli w lipcu. Wtedy też trwały "analizy"

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych w lipcu zwróciło się do resortu rodziny i polityki społecznej z wnioskiem o podwyżkę zasiłku pogrzebowego. Według ich postulatu kwota powinna wynosić 200 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązującego w dniu śmierci osoby, której koszty pogrzebu zostały poniesione.

Ówczesna odpowiedź ministerstwa nie różniła się od tej najnowszej. "Obecnie w resorcie trwają szczegółowe analizy, dotyczące możliwości zmiany wysokości zasiłku pogrzebowego, tak by jego wysokość uwzględniała z jednej strony ponoszone koszty pogrzebu, z drugiej zaś możliwości finansowe..." - cytowała reakcję resortu 11 sierpnia "Gazeta Wyborcza".

Temat zmiany wysokości zasiłków pogrzebowych ma się pojawić w kampanii wyborczej w 2023 r. Według źródeł dziennika jedna z opcji zakłada podwyższenie zasiłku do 5 tys. zł.

Pogrzeb / Zdjęcie ilustracyjne Zasiłek pogrzebowy wzrośnie? "SE": Nawet do 5 tys. zł

Więcej o: