Diesel nawet po 8,50 zł? Paliwo do Wszystkich Świętych może jeszcze mocno zdrożeć

Ceny paliw na początku listopada mogą osiągnąć rekordowe poziomy. Oznacza to, że tegoroczne wyjazdy na groby zmarłych bliskich będą dużo droższe niż w zeszłym roku. Najwięcej zapłacimy za diesla. Nic nie wskazuje, aby jego cena spadła poniżej 8 zł/l, a wręcz przeciwnie. W najczarniejszym scenariuszu może dojść nawet do 8,50 zł/l.

Według analizy e-petrol z ubiegłego tygodnia diesel kosztował w Polsce średnio 8,01 zł/l, a benzyna bezołowiowa 95 - 6,85 zł/l. Inny branżowy portal, Reflex, szacował średnie ceny na odpowiednio 8,08 i 6,94 zł/l. Z kolei według danych ze strony autocentrum.pl, średnie ceny paliw w poniedziałek 17 października w Polsce wyniosły: 8,02 zł (olej napędowy), 6,85 (PB95) oraz 7,32 zł (PB98). Eksperci zakładają, że paliwo, a zwłaszcza diesel będzie jedynie drożeć.  

Zobacz wideo Olechnowicz: Myślę, że czeka nas 10 zł za litr paliwa

Ceny paliw. Ile kosztuje benzyna i olej napędowy?

Analitycy Relfex przewidują w tym tygodniu (17-23 października) lekki wzrost cen paliw. Średni poziom cen benzyny Pb95 może wzrosnąć do 7,09 zł/l. Natomiast ceny diesla będą utrzymywać się na średnim poziomie 8,10-8,15 zł/l. W dłuższej perspektywie te podwyżki mogą być jeszcze bardziej dotkliwe. 

Prawdopodobnie z początkiem listopada na stacjach paliw kierowcy ujrzą naprawdę duże kwoty za litr. Według analityków, na których powołuje się RMF FM, w zbliżającym się tygodniu diesel podrożeje aż o 25-30 groszy, by w okolicy Wszystkich Świętych dobić do poziomu 8,50 zł/l. "To bardzo realny scenariusz" - czytamy.  

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Ceny paliw. Ile zapłacimy za paliwo we Wszystkich Świętych?

Wśród analiz z ostatnich tygodni nie sposób nie zauważyć, że eksperci piszą o dwóch złamanych "psychologicznych" barierach. W przypadku benzyny mowa o cenach powyżej 7 zł, a w przypadku diesla powyżej 8 zł. Jeśli cofniemy się do tych samych analiz z takiego samego okresu poprzedniego roku, również możemy znaleźć wypowiedzi o łamaniu "barier". Tyle że wtedy ceny benzyny Pb95 i oleju napędowego po raz pierwszy dotarły do granicy 6 zł. 

Analitycy, na których powołuje się RMF FM, wyliczyli, że z okazji dnia Wszystkich Świętych rodzina z Warszawy, która będzie chciała odwiedzić cmentarz w Krakowie samochodem zapłaci za paliwo ponad 500 zł. W 2021 roku taka sama trasa oznaczała wydatek rzędu 300 zł. 

Więcej o: