Zamek krzyżacki na Mazurach na sprzedaż. W cenie 12 mieszkań lub trzech domów w Warszawie

Zamek krzyżacki na Mazurach może zmienić właściciela - za osiem mln zł. W tej w cenie został wystawiony na sprzedaż. Dużo? Za tyle można kupić 12 mieszkań lub trzy domy w Warszawie. Sprzedawana budowla powstała w XIV wieku. Zamek służył jako baza wypadowa Krzyżaków plądrujących Litwę oraz jako siedziba książęcych starostów. W sumie ma powierzchnię 12 835 m2.

Krzyżacy to zakon rycerski z Jerozolimy, powstały w czasie krucjat. Do Polski sprowadził ich Konrad Mazowiecki w 1226 roku. Zajęli ziemię pruską, a w Malborku postawili swoją twierdzę. W całej Polsce znajduje się kilkadziesiąt zamków krzyżackich. Jeżeli ktoś ma wolnych kilka milionów złotych, jeden z tych zamków może stać się jego własnością. 

Zobacz wideo Tak powstaje tajemniczy „Zamek w Stobnicy". Byliśmy na miejscu

Zamek Krzyżacki na sprzedaż

W internecie pojawiła się nietypowa oferta z rynku nieruchomości. W Barcianach, dużej mazurskiej wsi położonej 18 km na północ od Kętrzyna i osiem km na południe od granicy z obwodem kaliningradzkim, znajduje się zamek krzyżacki, który został wystawiony na sprzedaż - podaje portal propertynews.pl. 

W opisie aukcji możemy przeczytać, że to doskonały przykład architektury militarnej Zakonu Krzyżackiego. Jest jednym z najlepiej zachowanych zamków konwentualnych, czyli budowli wzniesionej jako siedziba władzy terytorialnej i rycerzy stanowiących jej załogę.

Pierwsze prace przy budowie zamku rozpoczęto prawdopodobnie już przed 1380 rokiem, a ostatecznie zakończono w latach dwudziestych XV wieku. Przez wiele lat był punktem wypadowym dla Krzyżaków plądrujących sąsiednią Litwę oraz siedzibą książęcych starostów. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Zamek krzyżacki do kupienia. Ile kosztuje?

Obecnie powierzchnia użytkowa budynku możliwa do uzyskania po zakończeniu robót to 12 835 m2. Ponadto zamek posiada własne jezioro, choć częściowo zarośnięte. Niewątpliwym plusem obiektu jest to, że potencjalny inwestor mógłby ubiegać się o dotacje. Według sprzedających to miejsce idealne pod hotel

Ile współcześnie kosztuje taki średniowieczny zamek? Otóż inwestor wycenił go na osiem milinów złotych, ale zastrzegł, że cena polega negocjacji. To stosunkowo niedużo, zwłaszcza że według średnich cen z portalu ceny.szybko.pl za tyle można nabyć 12 mieszkań w Warszawie (średnia cena jednego to 690 000 zł) lub trzy domy w stolicy (średnia cena jednego 2 726 250 zł). 

Więcej o: