Co robi Europa, by oszczędzać energię? Parkourowcy wyłączają neony, w Belgii mają nie narzekać

Rządy państw w Europie podejmują już pierwsze działania, by zapobiec ewentualnym niedoborom energii w zimie. Wiele stolic wyłącza nocne oświetlenie zabytków, a Europejczycy są zachęcani do unikania używania sprzętu AGD w godzinach od 16 do 19. W Hanowerze na siłowniach można wziąć tylko zimny prysznic.

Rządy i władze miejskie w całej Europie odpowiedziały na apele Komisji Europejskiej o zmniejszenie zużycia energii i osiągnięcie celu Unii Europejskiej, który dotyczy zmniejszenia zużycia prądu o 15 proc. do marca 2023 roku. Wszystkie państwa członkowskie UE mają obniżyć temperaturę o jeden stopień (do 19 stopni) w budynkach publicznych. Jak podaje "The Guardian", niektóre kraje idą jednak dalej w oszczędzaniu

Zobacz wideo Oszczędzając prąd, realnie oszczędzamy nasze pieniądze?

Europa oszczędza energię. Jak to robi Francja?

 • Oświetlenie wieży Eiffla gaśnie godzinę wcześniej, co pozwala o 4 proc. zmniejszyć koszty energii.
 • Koncern LVMH - właściciel marek Tiffany, Givenchy, Dior oraz sieci sklepów LeClerc i Carrefour - który posiada ponad 500 sklepów, nakazał wyłączanie świateł w sklepach już trzy godziny wcześniej, niż dotychczas. Co ciekawe, jeśli właściciele paryskich sklepów nie wyłączą oświetlenia szyldów, to z "pomocą" przychodzą parkourowcy, którzy robią to za nich - nagrania z ich działań można zobaczyć w materiale "NY Times".
 • Firmy zachęcają pracowników do korzystania ze schodów zamiast wind czy nieużywania drukarek i odłączania komputerów. Przedsiębiorstwa z sektora publicznego mają organizować pracę zdalną tak, by wszystkie lokale były całkowicie zamknięte przez trzy lub cztery dni z rzędu. 
 • Osoby prywatne są zachęcane do ogrzewania mieszkań tylko do temperatury 19 stopni lub niższej w salonach i kuchniach, używanie energooszczędnych urządzeń poza godzinami szczytu oraz wyłączanie trybu czuwania w telewizorach i routerach Wi-Fi. Gospodarstwa domowe, które zrealizują cele, mają otrzymać "premię", której zasady są jeszcze ustalane. Osoby dojeżdżające wspólnie z kolegami z firmy do pracy, również mają otrzymywać dodatek pieniężny od rządu.

Praca zdalna (zdjęcie ilustracyjne)Zwrot za prąd za wykonywanie pracy zdalnej? Na przeszkodzie stanęła inflacja

Hiszpania oszczędza gaz, chociaż nie jest tak zależna od Rosji

 • Hiszpański rząd wydał dekret, zgodnie z którym w budynkach użyteczności publicznej temperatura nie może być wyższa niż 19 stopni. Zasady te mają obowiązywać do listopada 2023 roku. Gospodarstwa domowe również są zachęcane do przyjęcia tej formuły.
 • Sklepy muszą wyłączać oświetlenie witryn od godziny 22:00, a każdy klimatyzowany lub ogrzewany lokal musi zainwestować w mechanizm automatycznego zamykania drzwi, by uniknąć marnowania energii. 
 • Hiszpania zgodziła się też na zmniejszenie zużycia gazu o 7-8 proc., chociaż - w porównaniu do innych krajów UE - nie jest tak zależna od rosyjskich dostaw. 

Włochy wyłączają oświetlenie zabytków i fontanny

 • Włosi już na wiosnę wprowadzili pierwsze działania, które mają pomóc zaoszczędzić energię. Jednym z nich było wyłączenie publicznych fontann - co w 100 proc. zrealizował np. Mediolan.
 • Rząd zachęca też do obniżenia centralnego ogrzewania o jeden stopień i wyłączania go codziennie na godzinę. Poleca również korzystać ze zmywarek i pralek w pełni załadowanych i nie zostawiać sprzętu AGD w stanie czuwania. Włosi zachęcają też do brania krótszych pryszniców.

Przeczytaj więcej informacji o oszczędzaniu na stronie głównej Gazeta.pl.

Niemcy stawiają na zimne prysznice

 • Zabytki, budynki użyteczności publicznej i billboardy reklamowe mogą być oświetlone w Niemczech tylko od godziny 16 do 22. Wyjątkiem był festiwal pokazów świetlnych w Berlinie, chociaż organizatorzy zapewnili, że w tym roku zmniejszyli zużycie energii o 75 proc. w porównaniu z 2021 rokiem.
 • W budynkach publicznych ogrzewanie zostanie wyłączone w korytarzach, a w pokojach temperatura ma wynieść maksymalnie 19 stopni.
 • W obiektach publicznych obniżono temperaturę wody, a w niektórych gminach całkowicie wyłączono ogrzewanie wody. Także właściciele prywatnych basenów muszą iść na ustępstwa - nie mogą ogrzewać wody energią elektryczną lub gazem, chyba że robią to w celach terapeutycznych lub by uniknąć uszkodzenia "technologii basenowej".
 • W Hanowerze na siłowniach, basenach i w halach sportowych ciepła woda będzie dostępna tylko do umycia rąk. W prysznicach woda będzie zimna. 

Belgia - pracownicy proszeni o to, by nie narzekali

 • Pracownicy Parlamentu Europejskiego zostali poproszeni o to, by nie narzekali w związku z tym, że obniżono temperaturę do 19 stopni. PE zachęca do przychodzenia do pracy z "dodatkowym swetrem". W notatce zaznaczono, że nie ma możliwości korzystania z indywidualnych grzejników elektrycznych.
 • Owalna struktura w Kwaterze Głównej Rady Europejskiej, zwana kosmicznym jajem, zostanie wyłączona, a w atrium, w którym często fotografowani są politycy, temperatura zostanie zmniejszona do 14 stopni. 
 • Posłowie PE wznowili też kampanię przeciwko comiesięcznym dojazdom parlamentarzystów do Strasburga.

Irlandia zachęca do spacerów i jazdy rowerem

 • Rząd Irlandii zachęca społeczeństwo do korzystania z kuchenek, suszarek bębnowych, pralek i czajników poza godzinami szczytu, który przypada w godzinach od 16:00 do 19:00.
 • Kierowcy są proszeni o wolniejszą jazdę i utrzymywanie ciśnienia w oponach oraz zachęcani do rezygnacji z jednej podróży samochodem w tygodniu i przestawienia się na transport publiczny, rower lub zdecydowanie się na piesze pokonanie danej trasy.

2000 kWh rocznie - czy da się w tym zmieścić? Ile prądu zużywa telewizor, a ile lodówka? [WYLICZENIA]2000 kWh rocznie, czyli ile? Ile prądu zużywają domowe urządzenia?

Więcej o: