Co robi Europa, by oszczędzać energię? Parkourowcy wyłączają neony, w Belgii mają nie narzekać

Rządy państw w Europie podejmują już pierwsze działania, by zapobiec ewentualnym niedoborom energii w zimie. Wiele stolic wyłącza nocne oświetlenie zabytków, a Europejczycy są zachęcani do unikania używania sprzętu AGD w godzinach od 16 do 19. W Hanowerze na siłowniach można wziąć tylko zimny prysznic.

Rządy i władze miejskie w całej Europie odpowiedziały na apele Komisji Europejskiej o zmniejszenie zużycia energii i osiągnięcie celu Unii Europejskiej, który dotyczy zmniejszenia zużycia prądu o 15 proc. do marca 2023 roku. Wszystkie państwa członkowskie UE mają obniżyć temperaturę o jeden stopień (do 19 stopni) w budynkach publicznych. Jak podaje "The Guardian", niektóre kraje idą jednak dalej w oszczędzaniu

Zobacz wideo Oszczędzając prąd, realnie oszczędzamy nasze pieniądze?

Europa oszczędza energię. Jak to robi Francja?

  • Oświetlenie wieży Eiffla gaśnie godzinę wcześniej, co pozwala o 4 proc. zmniejszyć koszty energii.
  • Koncern LVMH - właściciel marek Tiffany, Givenchy, Dior oraz sieci sklepów LeClerc i Carrefour - który posiada ponad 500 sklepów, nakazał wyłączanie świateł w sklepach już trzy godziny wcześniej, niż dotychczas. Co ciekawe, jeśli właściciele paryskich sklepów nie wyłączą oświetlenia szyldów, to z "pomocą" przychodzą parkourowcy, którzy robią to za nich - nagrania z ich działań można zobaczyć w materiale "NY Times".
  • Firmy zachęcają pracowników do korzystania ze schodów zamiast wind czy nieużywania drukarek i odłączania komputerów. Przedsiębiorstwa z sektora publicznego mają organizować pracę zdalną tak, by wszystkie lokale były całkowicie zamknięte przez trzy lub cztery dni z rzędu. 
  • Osoby prywatne są zachęcane do ogrzewania mieszkań tylko do temperatury 19 stopni lub niższej w salonach i kuchniach, używanie energooszczędnych urządzeń poza godzinami szczytu oraz wyłączanie trybu czuwania w telewizorach i routerach Wi-Fi. Gospodarstwa domowe, które zrealizują cele, mają otrzymać "premię", której zasady są jeszcze ustalane. Osoby dojeżdżające wspólnie z kolegami z firmy do pracy, również mają otrzymywać dodatek pieniężny od rządu.

Hiszpania oszczędza gaz, chociaż nie jest tak zależna od Rosji

  • Hiszpański rząd wydał dekret, zgodnie z którym w budynkach użyteczności publicznej temperatura nie może być wyższa niż 19 stopni. Zasady te mają obowiązywać do listopada 2023 roku. Gospodarstwa domowe również są zachęcane do przyjęcia tej formuły.
  • Sklepy muszą wyłączać oświetlenie witryn od godziny 22:00, a każdy klimatyzowany lub ogrzewany lokal musi zainwestować w mechanizm automatycznego zamykania drzwi, by uniknąć marnowania energii. 
  • Hiszpania zgodziła się też na zmniejszenie zużycia gazu o 7-8 proc., chociaż - w porównaniu do innych krajów UE - nie jest tak zależna od rosyjskich dostaw. 

Włochy wyłączają oświetlenie zabytków i fontanny

  • Włosi już na wiosnę wprowadzili pierwsze działania, które mają pomóc zaoszczędzić energię. Jednym z nich było wyłączenie publicznych fontann - co w 100 proc. zrealizował np. Mediolan.
  • Rząd zachęca też do obniżenia centralnego ogrzewania o jeden stopień i wyłączania go codziennie na godzinę. Poleca również korzystać ze zmywarek i pralek w pełni załadowanych i nie zostawiać sprzętu AGD w stanie czuwania. Włosi zachęcają też do brania krótszych pryszniców.

Przeczytaj więcej informacji o oszczędzaniu na stronie głównej Gazeta.pl.

Niemcy stawiają na zimne prysznice

  • Zabytki, budynki użyteczności publicznej i billboardy reklamowe mogą być oświetlone w Niemczech tylko od godziny 16 do 22. Wyjątkiem był festiwal pokazów świetlnych w Berlinie, chociaż organizatorzy zapewnili, że w tym roku zmniejszyli zużycie energii o 75 proc. w porównaniu z 2021 rokiem.
  • W budynkach publicznych ogrzewanie zostanie wyłączone w korytarzach, a w pokojach temperatura ma wynieść maksymalnie 19 stopni.
  • W obiektach publicznych obniżono temperaturę wody, a w niektórych gminach całkowicie wyłączono ogrzewanie wody. Także właściciele prywatnych basenów muszą iść na ustępstwa - nie mogą ogrzewać wody energią elektryczną lub gazem, chyba że robią to w celach terapeutycznych lub by uniknąć uszkodzenia "technologii basenowej".
  • W Hanowerze na siłowniach, basenach i w halach sportowych ciepła woda będzie dostępna tylko do umycia rąk. W prysznicach woda będzie zimna. 

Belgia - pracownicy proszeni o to, by nie narzekali

  • Pracownicy Parlamentu Europejskiego zostali poproszeni o to, by nie narzekali w związku z tym, że obniżono temperaturę do 19 stopni. PE zachęca do przychodzenia do pracy z "dodatkowym swetrem". W notatce zaznaczono, że nie ma możliwości korzystania z indywidualnych grzejników elektrycznych.
  • Owalna struktura w Kwaterze Głównej Rady Europejskiej, zwana kosmicznym jajem, zostanie wyłączona, a w atrium, w którym często fotografowani są politycy, temperatura zostanie zmniejszona do 14 stopni. 
  • Posłowie PE wznowili też kampanię przeciwko comiesięcznym dojazdom parlamentarzystów do Strasburga.

Irlandia zachęca do spacerów i jazdy rowerem

  • Rząd Irlandii zachęca społeczeństwo do korzystania z kuchenek, suszarek bębnowych, pralek i czajników poza godzinami szczytu, który przypada w godzinach od 16:00 do 19:00.
  • Kierowcy są proszeni o wolniejszą jazdę i utrzymywanie ciśnienia w oponach oraz zachęcani do rezygnacji z jednej podróży samochodem w tygodniu i przestawienia się na transport publiczny, rower lub zdecydowanie się na piesze pokonanie danej trasy.
Więcej o: