Jest sprawozdanie Srebrnej za ubieg造 rok. Zysk ni窺zy o milion z這tych

Ponad 400 tys. z netto zysku odnotowa豉 w ubieg造m roku sp馧ka Srebrna, zarz康zana przez osoby wywodz帷e si ze 鈔odowiska Prawa i Sprawiedliwo軼i. I cho przychody by造 por闚nywalne w stosunku do 2020 r., zysk sp馧ki spad o ok. milion z這tych. Powodem by造 m.in. op豉ty z tytu逝 wieczystego u篡tkowania gruntu.

Spółka Srebrna Sp. z o.o. zajmuje się zarządzeniem posiadanymi nieruchomościami oraz działalnością medialno-wydawniczą.

Prezeską jest Małgorzata Kujda, żona Kazimierza Kujdy, byłego prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Członkami zarządu są Janina Goss (od lat jedna z najbardziej zaufanych osób Jaros豉wa Kaczy雟kiego) i Jacek Cieślikowski (radny PiS, asystent prezesa partii i kierownik działu transportu Prawa i Sprawiedliwości). 

W radzie nadzorczej zasiadają Mirosława Romanowska (była współpracowniczka Lecha Kaczy雟kiego za czasów prezydentury w Warszawie), Jacek Rudziński (wieloletni asystent i kierowca Jarosława Kaczyńskiego) i Grzegorz Tomaszewski (kuzyn prezesa PiS).

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Ze sprawozdania spółki Srebrna wynika, że jej zysk w 2021 r. wyniósł 412 tys. zł netto (rok wcześniej było to ponad 1,4 mln zł) przy przychodach na poziomie blisko 6,46 mln zł (w 2020 r. było to nieco ponad 6,5 mln zł).

Skąd taka różnica w zysku w porównaniu do poprzedniego roku, skoro przychody kształtowały się na podobnym poziomie? Władze Srebrnej wyjaśniają m.in., że ponad 840 tys. zł przeznaczono na dopłaty WUG (wieczyste użytkowanie gruntu) za poprzednie lata.

Zobacz wideo Sawicki: Konflikt w NBP jest negatywny, tym bardziej w momencie walki z inflacją

Spółka Srebrna. Jest sprawozdanie za 2021 r.

"Sytuacja ekonomiczna spółki w 2021 r. nie uległa znacznej zmianie" - czytamy. Na koniec 2021 r. spółka zatrudniała 11 osób na umowę o prac.

40 tys. zł zysku trafiło do udziałowca spółki - Fundacji Instytut im. Lecha Kaczyńskiego - z czego 6,2 tys. zł zostało przekazane na uregulowanie należności fundacji.

Zarząd spółki zarobił w ubiegłym roku łącznie 381,6 tys. zł, a rada nadzorcza - 144 tys. zł.

W ubiegłym roku spółka przeprowadziła remonty powierzchni biurowych w użytkowanych wieczyście budynkach przy al. Jerozolimskich 125/127 i w budynku przy ul. Srebrnej 16.

Srebrna Sp. z o.o. według stanu na koniec 2021 r. posiadała też warte 3,3 mln zł udziały w siedmiu spółkach - Siedlecka Oficyna Wydawnicza, Multibarman Sp. z o.o., Gazeta Częstochowska, Słowo Niezależne Sp. z o.o. (wydawca portalu Niezalezna.pl), Geranium Sp. z o.o., Forum S.A. (wydawca "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie"), Blackstones Sp. z o.o.

- Wielu mówi o Srebrnej, jako zapleczu gospodarczym naszej partii. Otóż tak nie jest - mówił w 2019 roku prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z Polską Agencją Prasową (wywiad dostępny jest na stronie internetowej Prawa i Sprawiedliwości).

- Nie ma między PiS a spółką Srebrna, bo w niej jest majątek fundacji [mowa o Fundacji Instytut im. Lecha Kaczyńskiego - red.], żadnych przepływów finansowych. Nic, co robi nasza partia, nie jest finansowane przez Srebrną. Między spółką, partią, a fundacją nie ma związków prawnych, instytucjonalnych. Jest związek personalny, polegający na tym, że jestem szefem partii i jednocześnie przewodniczącym rady fundacji - zaznaczył.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Wi璚ej o: