Tak blisko utraty miliardów z UE obiecanych przez rząd nie było nigdy. Czy Polska się doigra?

Polska stanęła w obliczu zakręcenia środków z Unii Europejskiej. Rząd zaprzecza medialnym doniesieniom, ale część ekspertów przekonuje, że jeszcze nigdy nie było tak blisko utraty unijnych środków. Jaki scenariusz jest możliwy? W programie "Studio Biznes" wyjaśni to Maciej Sokołowski z TVN24. Dawid Czopek, zarządzającym w POLARIS FIZ powie z kolei, czy benzyna może wkrótce kosztować 10 zł.
Zobacz wideo "Studio Biznes" o pieniądzach z UE i cenach benzyny

Komisja Europejska może wstrzymać w najbliższym czasie przekazywanie Polsce środków. Z powodu nieprzestrzegania standardów praworządności zatrzymane mają być niektóre transfery związane z perspektywą na lata 2021-2027 oraz środki, które miałyby trafić do samorządów. Sugerują to wypowiedzi jednego z urzędników Komisji Europejskiej. 

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński co prawda zaprzeczył, by decyzja w sprawie środków dla Polski zapadła, ale komentatorzy obawiają się, że UE może wkrótce podjąć bardziej zdecydowane kroki. 

Czy Polska straci miliardy z UE? "Studio Biznes" pyta eksperta

Do kwestii blokady środków unijnych odniósł się też europoseł PO Janusz Lewandowski w rozmowie 7 pytań o 7:07 w Radiu RMF24. - Nie ma żadnej decyzji o zablokowaniu funduszy UE dla Polski, ale naruszanie przez Polskę zasad praworządności stawia pod znakiem zapytania wypłatę tych pieniędzy - powiedział. 

Jakie jest więc ryzyko, że Polska pieniądze straci? Łukasz Kijek porozmawia o tym w najnowszym programie "Studio Biznes" z ekspertem. Zawiłości związane z funduszami unijnymi i KPO wyjaśni Maciej Sokołowski z TVN24. Jakich pieniędzy Polska już nie dostała? A jakich może wkrótce nie dostać? Wyjaśnimy to w programie.

Ceny węgla i paliw, zdjęcie ilustracyjneCeny węgiel i paliw spadły, ale pellet jest coraz droższy

Widmo benzyny po 10 zł znów zawisło nad Polską. Pytamy eksperta, co musiałoby się wydarzyć

Problemem są nie tylko unijne pieniądze, ale i drożejące paliwa. W mediach znów pojawiły się obawy, że benzyna na stacji kosztować będzie 10 zł. Ziściłby się wówczas czarny scenariusz, który już w czerwcu nakreślił poseł opozycji. - Orlen już przygotowany na "jedynkę" z przodu na wyświetlaczach - pisał  Waldy Dzikowski z Koalicji Obywatelskiej, zamieszczając w mediach społecznościowych zdjęcie nowego pylonu PKN Orlen. Spółka stanowczo zaprzeczyła, by nowy format urządzeń do wyświetlania cen miał coś wspólnego z podwyżką cen. Ale wątpliwości wróciły.

Co musiałoby się wydarzyć, by za litr benzyny trzeba było płacić aż 10 zł? Jak dalece realny jest scenariusz dalszego wzrostu cen surowców? Łukasz Kijek wyjaśni te kwestie w rozmowie Dawidem Czopkiem, zarządzającym w POLARIS FIZ. 

Maria Mazurek porozmawia z kolei z Kamilem Wyszkowskim. Jakie stanowisko zaprezentuje Polska na Szczycie Klimatycznym w Egipcie. Zapraszamy do relacji z PreCop 27. W programie nie zabraknie też technologii i motoryzacji. Emisja o godz. 12.00 na stronie głównej Gazeta.pl.

Minister środowiska Michał Woś i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas konferencji w sprawie planowanej ustawy o finansowaniu organizacji pozarządowych, 7 sierpnia 2020.Tak rząd przechytrzy UE? "Kary będziemy odliczali ze składek". Ekspert: Deficyt wiedzy

Więcej o: