Czy na stacjach benzynowych zabraknie diesla? Lokalnie "niestety istnieje takie ryzyko"

- Mówi się o tym, że rzeczywiście jest pewien problem - mówił w "Studiu Biznes" Dawid Czopek, zarządzający Polaris FIZ, pytany, czy na stacjach benzynowych może zabraknąć diesla. Uspokajał jednak, że problemy z dostępnością będą raczej lokalne.

Ceny diesla przekroczyły już 8 zł, a w ciągu tygodnia olej napędowy podrożał o 50 groszy. Analitycy uważają, że do święta zmarłych cena może wzrosnąć nawet do 8,50 zł. Wynika to między innymi z wysokiego zapotrzebowania na diesla

Czy diesla zabraknie na stacjach?

Gościem w "Studiu Biznes" był Dawid Czopek, który zarządza Polaris FIZ. Już wcześniej mówił on, że ceny diesla jesienią skaczą, ponieważ wzrasta zapotrzebowanie na olej opałowy. Dodatkowo jesienią diesel drożeje także dlatego, że należy do niego dodać substancje przeciwdziałające zamarzaniu paliwa.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

W środowym programie Dawid Czopek tłumaczył, że zainteresowanie dieslem w połączeniu z niedoborami ropy na rynku doprowadziło, że bardzo dużo podmiotów konkuruje o to paliwo. Ekspert został w związku z tym zapytany, czy mamy się obawiać, że zabraknie diesla na stacjach benzynowych?

Niestety istnieje takie ryzyko. Mówi się o tym, rozmawiałem też z ludźmi, którzy działają w tej branży, o tym, że rzeczywiście jest pewien problem

- odpowiedział Dawid Czopek. Dalej wyjaśnił jednak, że mogą występować problemy lokalne, ale diesla ogólnie ma nie zabraknąć. 

Zobacz wideo Czy zabraknie diesla na stacjach? Czopek: Jest to realne

Czemu diesel jest tak drogi?

Oprócz niskiej podaży i wysokiego zapotrzebowania, na cenę oleju napędowego wpływają też wysokie ceny przetwórstwa ropy w rafineriach, które dorównują cenie baryłki. Ponadto na rynku panuje duże zamieszanie związane z decyzjami OPEC+

Rosną też obawy przed spowolnieniem gospodarczym. W dół rewidowane są więc prognozy popytu na ropę naftową i paliwa. Nie pomagają strajki w rafineriach, z którymi zmaga się teraz Francja. 

Więcej o: