Okres wypowiedzenia umowy o pracę to czas od złożenia lub otrzymania wypowiedzenia do faktycznego zakończenia współpracy między pracownikiem a pracodawcą. Jakie elementy powinny się znaleźć w wypowiedzeniu umowy o pracę, kiedy można zrezygnować ze współpracy i jak to zrobić, tłumaczyliśmy w tekście: "Wypowiedzenie umowy o pracę - wzór i zasady". W tym artykule skupimy się na tym, ile wynosi okres wypowiedzenia umowy o pracę i od czego jest zależny.
Wypowiedzenie umowy o pracę to oświadczenie, w którym jedna ze stron (pracownik lub pracodawca) informuje, że chce zakończyć współpracę. Oświadczenie to nie wymaga zgody dwóch stron. Kodeks pracy przewiduje jednak, że w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę obowiązuje tzw. okres wypowiedzenia. Chroni on zarówno pracownika, jak i pracodawcę - dzięki niemu osoba zatrudniona wie, że nie straci pracy z dnia na dzień, podobnie jak pracodawca, który nie musi się obawiać, że nagle zostanie bez rąk do pracy.
Kodeks pracy przewiduje możliwość rozwiązania umowy zawartej zarówno na okres próbny, jak i czas określony oraz nieokreślony. Długość okresu wypowiedzenia, który obowiązuje w przypadku zerwania stosunku pracy, jest zależny od kilku czynników:
W przypadku osób zatrudnionych na czas określony i nieokreślony wypowiedzenie można trwać od dwóch tygodni do nawet trzech miesięcy. To, jak długi jest okres wypowiedzenia, zależy od naszego stażu w aktualnym miejscu pracy.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę w przypadku zatrudnienia na czas określony i nieokreślony:
Zupełnie inaczej wygląda to, gdy jesteśmy zatrudnieni na okres próbny. W przypadku takich umów okres wypowiedzenia jest zdecydowanie krótszy i może trwać zaledwie trzy dni.
Długość wypowiedzenia umowy o pracę w przypadku zatrudnienia na okresie próbnym:
Istotną kwestią jest to, od którego dnia należy liczyć okres wypowiedzenia. W przypadku wypowiedzenia liczonego w dniach, za pierwszy dzień wypowiedzenia uznaje się dzień roboczy, który następuje po dniu doręczenia wypowiedzenia. Z kolei okres wypowiedzenia liczony w tygodniach rozpoczyna się w pierwszą niedzielę występującą po dniu złożenia wypowiedzenia.
Wypowiedzenie może być również liczone w miesiącach. Wówczas początkiem okresu wypowiedzenia jest pierwszy dzień kalendarzowy następujący po miesiącu, w którym zostało złożone wypowiedzenie umowy o pracę. Okres wypowiedzenia kończy się zatem z ostatnim dniem miesiąca.
Co ważne, w szczególnych przypadkach pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Istnieją dwie konkretne sytuacje, które dają taką możliwość.
Pracodawca dopuści się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika.
Ważne! Możliwość rozwiązania umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia ma również pracodawca, o czym mówi art. 52 Kodeksy pracy. Istnieją trzy powodowy, przez które może dojść do takiej sytuacji. Są to: