Czy 23 października to niedziela handlowa? Czy sklepy są jutro otwarte? Gdzie zrobimy zakupy?

Gdzie jutro zrobić zakupy? Które sklepy będą otwarte? Czy 23 października to niedziela handlowa? Jutro jest niedziela niehandlowa - zakupy zrobimy m.in. w sklepach prowadzonych przez właściciela lub jego rodzinę, np. w Żabkach, które opierają się na franczyzie, a także na stacjach benzynowych. Otwarta jest również gastronomia.

Zakaz handlu w niedzielę wszedł w życie cztery lata temu. Początkowo niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu. Co roku prawo zaostrzano, a od 2020 roku ustawa przewiduje zaledwie siedem niedziel handlowych w roku.

Czy 23 października to niedziela handlowa? Czy sklepy są jutro otwarte? Gdzie zrobić zakupy?

23 października to niestety niedziela niehandlowa. Sklepy wielkopowierzchniowe i centra handlowe będą w tym dniu zamknięte. Z zakazu handlu wyłączone są jednak nadal stacje benzynowe, kwiaciarnie, gastronomia czy apteki. Otwarte mogą być również punkty sprzedaży detalicznej prowadzone przez właściciela lub jego rodzinę. Dzięki temu mogą być otwarte sklepy takie jak Żabka, które opierają się na franczyzie.

Zobacz wideo Sylwia Majcher: Lodówka jest sklepem pierwszego wyboru

Zakaz handlu uszczelniony

Mimo zakazu handlu część sieci handlowych w Polsce w połowie ubiegłego roku zaczęła otwierać sklepy w każdą niedzielę. Ustawa miała bowiem lukę, która pozwalała działać w ten dzień sklepom o statusie placówki pocztowej. Korzystało z niej wiele sieci m.in. Biedronka, Lidl, Carrefour, Auchan, Kaufland i inne. Od 1 lutego 2022 r. w niedziele niehandlowe mogą działać tylko sklepy o statusie placówki pocztowej, które wykażą jednocześnie, że z tego tytułu osiągają co najmniej 40 proc. przychodów.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl  

Od początku wprowadzenia zakazu handlu w niedziele, przedsiębiorcy szukają sposób, by sprzedawać towar także w ten dzień. Ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała, że rząd zaprosi przedstawicieli branży handlowej, aby usiąść przy okrągłym stole i wyjaśnić im, że niedziela to czas na "rodzinę i modlitwę".

Kiedy niedziela handlowa? [KALENDARZ]

Niedziele handlowe w 2022 roku określono ustawowo. Ich terminy związane są z wydarzeniami, które zwiększają ruch w sklepach, jak święta oraz zakończenie i rozpoczęcie roku szkolnego. Pozostałe niedziele handlowe w 2022 roku to:

  • 11 grudnia 2022 r.
  • 18 grudnia 2022 r.
Więcej o: