"Niezwykła scena" na zakończenie zjazdu Komunistycznej Partii Chin. Poprzednik Xi wyprowadzony z sali

Podczas sesji kończącej zjazd delegatów Komunistycznej Partii Chin, tuż przed przemówieniem prezydenta Xi Jingpinga wyprowadzono z sali jego poprzednika, Hu Jintao. W mediach społecznościowych mnożą się komentarze, co było powodem tak niespodziewanej sytuacji. Eksperci i dziennikarze podejrzewają, że mogłyby być to kłopoty ze zdrowiem byłego prezydenta.

W sobotę zakończyły się obrady dwóch tysięcy delegatów Komunistycznej Partii Chin z całego kraju. W czasie rozpoczętych 16 października obrad zatwierdzono nowy skład Komitetu Centralnego i Centralnej Komisji Inspekcji Dyscypliny oraz zmiany w statucie KPCh, które dodatkowo umacniają pozycję Xi. 

Zobacz wideo Ociepa o usterce w samolocie Błaszczaka: Wątpię w tezę o tym, że Chiny zabroniły przelotu

Podczas sesji kończącej zjazd z sali, tuż przed przemówieniem prezydenta, nagle wyprowadzono poprzednika Xi Jingpinga, Hu Jintao. Na nagraniu zamieszczonym w sieci widzimy, że 79-letni Hu początkowo nie chciał opuszczać pomieszczenia, a wychodząc zamienił kilka słów z Xi i premierem Li Keqiangiem.

Eksperci: "Niezwykła scena", "Mógł wyjść z powodów zdrowotnych"

"Były chiński przywódca Hu Jintao w tajemniczy sposób wyszedł z Wielkiej Sali Ludowej, tuż przed oczekiwanym przemówieniem prezydenta Xi na zakończenie Kongresu KPCh" - zwraca uwagę dziennikarz Oliver Hotham.

"Kiedy przyjrzymy się uważnie, widać, że Hu Jintao mógł wyjść z sali z powodów zdrowotnych. Mówi coś do Xi, który kiwa głową. Również na innych wcześniejszych materiałach osoby po jego lewej stronie wydają się być zaniepokojone" - zauważa dziennikarz BBC Stephen McDonell. 

"Niezwykła scena, nawet jak na Chiny. Xi Jinping cementuje władzę na początku trzeciej kadencji" - pisze Piotr Bujak, ekonomista PKO BP. 

W ocenie RebeccI Bailey, szefowej oddziału AFP w Szanghaju Hu Jintao "wygląda na dość niezadowolonego, gdy steward próbuje go podnieść". "Plus interakcje z Xi Jinpingiem (który wygląda na wyraźnie niewzruszonego" - zauważa redaktorka.

Zjazd partii rozpoczął w  ubiegłym tygodniu niespełna dwugodzinnym przemówieniem Xi Jinping. W swoim wystąpieniu chiński przywódca podkreślał potrzebę gotowości do odpowiedzi na niebezpieczeństwo. Słowa "bezpieczeństwo" i "ochrona" wypowiedział 73-krotnie - blisko 20 więcej niż w 2017 roku. 

W czasie obrad zatwierdzono nowy skład Komitetu Centralnego i Centralnej Komisji Inspekcji Dyscypliny oraz zmiany w statucie KPCh, które dodatkowo umacniają pozycję chińskiego władcy.

Eksperci, których cytuje Polska Agencja Prasowa, uznali, że "KPCh Xi Jinping najpewniej zacieśnił swoją kontrolę nad aparatem partyjnym i formalnie przedłużył swoje rządy, zrywając z wypracowanym w ostatnich dekadach mechanizmem sukcesji władzy".

Nowy Komitet Centralny zatwierdzi w niedzielę skład swojego Biura Politycznego i jego Stałego Komitetu, czyli najwyższego organu decyzyjnego w chińskiej partii i de facto w całym kraju. 

Zjazd Partii Komunistycznej Chin. Xi Jinping zapowiedział kontynuację polityki "zero tolerancji" dla COVID-19

Akcenty pandemiczne i wojskowe wysunęły się na pierwszy plan w przemówieniu Xi Jinpinga. Przewodniczący ChRL bronił chińskiej polityki "zera tolerancji" dla COVID-19, która dla większości Chińczyków oznacza masowe, nierzadko codzienne testy na koronawirusa oraz dotkliwe  i długotrwałe lockdowny.

- Chroniliśmy zdrowie i bezpieczeństwo ludzi. Dokonaliśmy ogromnych osiągnięć zarówno w zakresie reagowania na epidemię, jak i rozwoju gospodarczego i społecznego - mówił Xi, przywołując politykę "zero COVID" jako sukces partii.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównie Gazeta.pl

W dziedzinie gospodarki Xi Jinping chwalił działanie sektora prywatnego i podkreślał poparcie dla rynku, który ma odgrywać kluczową rolę. Chińskie podejście nazwał "socjalistycznym systemem gospodarki rynkowej". Wezwał do konsolidowania i rozwijania systemu publicznego, ale przy jednoczesnym wsparciu rozwoju gospodarki prywatnej.

Xi Jinping zapowiedział także dalsze wzmacnianie potencjału obronnego i odstraszania, wezwał do zabezpieczenia łańcuchów dostaw, w tym żywności i energii, a także do poprawy zdolności radzenia sobie z katastrofami i ochrony danych osobowych.

Chiński prezydent opowiedział się za przyspieszeniem budowy "światowej klasy armii". - Zwiększymy szkolenia wojskowe w warunkach bojowych. [...] Wprowadzimy innowacje w zakresie nowych wojskowych wytycznych strategicznych oraz opracujemy strategie i taktyki wojny ludowej, ustanowimy silny system odstraszania strategicznego - zapowiedział Xi.

Więcej o: