Jacek Sasin w Waszyngtonie: "Przed nami bardzo ważne spotkanie"

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin spotka się w niedzielę w Waszyngtonie z sekretarz energii USA Jennifer Gronholm. Rozmowa ma dotyczyć budowy w Polsce pierwszej elektrowni atomowej. Wicepremierowi towarzyszy minister klimatu Anna Moskwa.

"Przed nami bardzo ważne spotkanie z sekretarz Energii, Panią Jennifer Granholm" - napisał wicepremier na Twitterze przed odlotem do Waszyngtonu. Ministerstwo Aktywów Państwowych opublikowało później zdjęcie Jacka Sasina z minister klimatu Anna Moskwą na pokładzie rządowego samolotu lecącego do USA.

Zobacz wideo W Polsce powstanie elektrownia jądrowa? "Warto zastanowić się, dlaczego takie decyzje są podejmowane"

Spotkanie wicepremiera i minister klimatu z sekretarz energii USA będzie dotyczyć oferty na budowę w Polsce elektrowni atomowej, którą złożyła firma Westinghouse wraz z amerykańskim rządem. W połowie września Amerykanie zaproponowali budowę sześciu wielkoskalowych reaktorów opartych o amerykańską technologię. Zaproponowali też współpracę w obszarze cywilnej energetyki jądrowej. Pozostałe dwie oferty złożyły francuski koncern EDF oraz koreańskie przedsiębiorstwo KHNP.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

W wywiadzie dla telewizji Polsat News minister Moskwa powiedziała, że rozmowy ze stroną amerykańską nadal trwają i że "jest jeszcze kilka wątków do wyjaśnienia". 

Mateusz Morawiecki w GdańskuMorawiecki: Węgiel jest dobrej jakości. Nie tańczcie do muzyki Putina

W Polsce będą dwie elektrownie atomowe? 

Pierwsza polska elektrownia jądrowa miałaby powstać w gminie Choczewo w województwie pomorskim - taką lokalizację wybrała pod koniec 2021 r. spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. Według nieoficjalnych doniesień Business Insider Polska spotkanie z Granholm ma postawić "kropkę nad i w kwestii wyboru dostawcy technologii" siłowni.  

Z także nieoficjalnych ustaleń "Rzeczpospolitej" wynika z kolei, że polskim atomem zainteresowani są nie tylko Amerykanie. Pierwszą elektrownię jądrową rzeczywiście ma wybudować Westinghouse, ale do prac nad kolejnymi "atomówkami" może przystąpić np. południowokoreański koncern KHNP. 

Według gazety Polska Grupa Energetyczna oraz ZE PAK mają wkrótce podpisać list intencyjny z Koreańczykami ws. budowy drugiej elektrowni jądrowej w naszym kraju. Ma ona powstać w Pątnowie, gdzie znajduje się obecnie elektrownia na węgiel brunatny, która w 2024 roku zakończy działalność. Do podpisania listu intencyjnego między spółkami ma dojść w najbliższych dwóch tygodniach. 

Jacek Sasin i Anna MoskwaElektrownia atomowa w Polsce. Sasin i Moskwa lecą do USA

Więcej o: