ZUS prowadzi prewencję rentową. W jej ramach można skorzystać z programu rehabilitacji, jeśli jesteś zagrożony utratą zdolności do pracy. Musi jednak istnieć szansa, że odzyskasz ją po rehabilitacji. Dodatkowo trzeba spełnić jeden z poniższych warunków:
Z rehabilitacji możesz również skorzystać, jeśli:
Z prewencji rentowej nie mogą skorzystać osoby, które mają przyznaną na stałe emeryturę lub rentę.
ZUS pokrywa koszty rehabilitacji: leczenia, zakwaterowania i wyżywienia. Zakład zwróci też koszty dojazdu najtańszym środkiem komunikacji publicznej z miejsca zamieszkania oraz do i z ośrodka rehabilitacyjnego. Rehabilitacja trwa 24 dni, ale ordynator ośrodka rehabilitacyjnego może ją wydłużyć albo skrócić.
Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl
Rehabilitacja może się odbywać w dwóch trybach:
stacjonarnym (pobyt całodobowy w ośrodku rehabilitacyjnym) w przypadku schorzeń:
ambulatoryjnym (codziennie dojeżdżasz na rehabilitację w wyznaczonych godzinach) w przypadku schorzeń:
"Średni czas oczekiwania na rehabilitację wynosi około 8 -12 tygodni. W przypadku profilu, gdzie czas oczekiwania ma decydujące znaczenie dla procesu powrotu do zdrowia (wczesna rehabilitacja po wypadkach) okres oczekiwania wynosi ok. 2 tygodni. Z rehabilitacji leczniczej w terminie krótszym niż 8 tygodni można skorzystać także w przypadku schorzeń układu krążenia albo rehabilitacji w systemie ambulatoryjnym. Najdłuższy okres oczekiwania jest w profilach specjalistycznych, m.in. narządu głosu i może on być dłuży niż 12 tygodni w przypadku osób, którym lekarz leczący wystawił wniosek o rehabilitację i osoby te nie pobierają świadczeń z ubezpieczenia społecznego (zasiłku chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego, albo renty z tytułu niezdolności do pracy)" - informuje ZUS w odpowiedzi na pytania Faktu.
Aby skorzystać z prewencji rentowej, należy złożyć wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS (Wniosek PR-4 znajdzie pod TYM adresem), który wypełni lekarz, u którego się leczysz. Wniosek powinien zawierać:
Orzeczenie w sprawie rehabilitacji wydaje lekarz orzecznik ZUS po przeprowadzeniu badania lub na podstawie zgromadzonej dokumentacji z leczenia. Jeżeli lekarz orzecznik wyda orzeczenie o potrzebie rehabilitacji, będzie można skorzystać z prewencji rentowej.