Funt szterling na stabilnym kursie. Milioner Rishi Sunak nowym premierem Wielkiej Brytanii

Funt szterling nie rośnie, ani nie traci - brytyjska waluta pozostaje stabilna po ogłoszeniu Rishi Sunaka nowym premierem Wielkiej Brytanii. Sunak zastąpi na tym stanowisku Liz Truss, która chciała przeprowadzić kontrowersyjną reformę podatkową, czym zaniepokoiła inwestorów i przyczyniła się do osłabienia funta.

Rishi Sunak zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, zastępując na tym stanowisku Liz Truss, która w czwartek po 45 dniach urzędowania podała się do dymisji.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Funt szterling słabnie od wielu miesięcy [KURSY WALUT]

Wybór Sunaka na premiera nie wpłynął znacząco na funta szterlinga. W poniedziałek po godz. 16:30 brytyjska waluta kosztowała około 1,13 dolara, choć w godzinach porannych na chwilę zbliżyła się do poziomu 1,14 dolara.

Jednak w zeszłym tygodniu GBP była w gorszej kondycji. W czwartek, gdy Liz Truss podała się do dymisji, funt szterling na chwilę przekroczył poziom 1,13 dolara, po czym zaczął słabnąć, a w piątek w obliczu ciągłej politycznej niepewności i wyzwań, jakie stoją przed brytyjską gospodarką, zbliżył się nawet do wartości 1,11 dolara.

Przypomnijmy - funt szterling w ostatnich miesiącach wyraźnie tracił na wartości wobec dolara. Jeszcze w połowie 2021 r. kosztował ponad 1,40 dolara. Kurs GBP spadł poniżej 1,30 dolara w kwietniu 2022 r., poniżej 1,20 dolara w połowie sierpnia br., a pod koniec września funt kosztował nawet 1,05 dolara.

Kurs funta szterlinga wobec dolaraKurs funta szterlinga wobec dolara Źródło: Stooq.pl

Słaby funt szterling przyczynia się do wyższej inflacji w Wielkiej Brytanii

Spadek wartości funta szterlinga powoduje wzrost cen towarów i usług sprowadzanych do Wielkiej Brytanii zza oceanu. Gdy funt jest słaby w stosunku do dolara lub euro, firmy w Wielkiej Brytanii muszą ponieść większe koszty, aby kupić takie towary jak żywność, surowce lub części z zagranicy.

Jeśli firmy przeniosą te wyższe koszty na klientów, słabszy funt może przełożyć się na wyższą inflację. Jak wskazuje BBC, funt szterling był w ostatnim czasie pod presją ze względu na siłę dolara amerykańskiego, jednak słabość brytyjskiej waluty w ostatnich tygodniach miała związek głównie z rosnącymi obawami o perspektywy brytyjskiej gospodarki i finansów publicznych.

We wrześniu inflacja w Wielkiej Brytanii wzrosła do 10,1 proc. rok do roku. Po miesięcznej przerwie wróciła do poziomu dwucyfrowego i jest obecnie najwyższa od 40 lat.

Wielka Brytania - Liz Truss do dymisji. Kim jest Rishi Sunak?

Liz Truss została na początku września premierką Wielkiej Brytanii, zastępując na tym stanowisku Borisa Johnsona, po czym zapowiedziała kontrowersyjny program gospodarczy - chodziło m.in. o obniżkę podatku dla firm. Jak przekonywała, cięcia podatków wraz z reformami po stronie podażowej, doprowadzą do dynamicznego wzrostu. Jednak jej plan reform nie spodobał się inwestorom, a funt gwałtownie tracił. Ostatecznie Truss wycofała się ze swoich obietnic gospodarczych.

Nowym premierem Wielkiej Brytanii będzie 42-letni Rishi Sunak. Będzie najmłodszym brytyjskim premierem. Sunak jest jednym z najbogatszych ludzi w kraju, znalazł się w zestawieniu "Lista Bogaczy" publikowanym każdego roku przez "Sunday Times". Bycie milionerem zawdzięcza między innymi małżeństwu z Akshatą Murty - projektantką i córką miliardera Nagavary Murthy’ego (założyciela indyjskiej firmy informatycznej Infosys).

Zobacz wideo Jak słaby kurs złotego wpływa na nasze portfele? Wyjaśniamy
Więcej o: