Emerytura księdza. Ile wynosi? Dzięki dopłacie z Funduszu Kościelnego jest dwa razy wyższa od średniej

Nawet 5 tys. zł emerytury mogą otrzymywać księża. Tak wysokie świadczenie uzyskają dzięki wsparciu z Funduszu Kościelnego. Wiek emerytalny w tym przypadku jest jednak wyższy.

Emerytury to palący problem w Polsce. Między grudniem 2011 a grudniem 2019 liczba osób z "głodowymi emeryturami" wzrosła z 23,9 tys. do 261 tys. Problem ten jednak nie dotyczy księży, którzy dostają stosunkowo wysokie świadczenia.

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Emerytura księdza. Ile wynosi?

Księża mogą liczyć na świadczenia emerytalne z dwóch źródeł. Pierwsze to oczywiście ZUS. Jeśli za swoją pracę pobierali minimalne wynagrodzenie, to mogą liczyć na emeryturę rzędu 1 tys. zł - pisze superbiz.se.pl. Więcej otrzymają księża pracujący w szkołach czy na uczelniach. Przy średnich zarobkach, emerytura będzie na poziomie średniej emerytury w Polsce - czyli 2,5 tys. zł. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Emerytura księdza wzrasta jednak, gdy ten przekroczy 75. rok życia. Wówczas jest nawet dwa razy wyższa niż średnia emerytura w Polsce. Dzięki dopłacie z Funduszu Kościelnego razem z emeryturą z ZUS księża mogą liczyć średnio na 5 tys. zł emerytury. Jeszcze więcej dostają biskupi, bo ich średnia emerytura wynosi nawet 10 tys. zł. 

Polski arcybiskup dostaje wyższą emeryturę niż były papież

W ubiegłym roku Ministerstwo Obrony Narodowej ujawniło, że arcybiskup senior Sławoj Leszek Głódź, odsunięty od władzy za krycie nadużyć seksualnych, otrzymuje 18 tys. zł emerytury. Tak wysokie świadczenie wynika z tego, że duchowny był kapelanem wojskowym. Obecnie pełni on funkcję sołtysa gminy Jaświły.

Szokująco wysokie świadczenie Głódzia jest jeszcze bardziej kontrowersyjne, gdy zestawić je z emeryturą Josepha Ratzingera, czyli byłego papieża Benedykta XVI. Z Watykanu otrzymuje on 2,5 tys. euro miesięcznie, co w przeliczeniu daje niemal 12 tys. złotych. Różnica jest więc olbrzymia. Nie wiemy też, czy i jak dużą emeryturę Ratzinger otrzymuje od swojego rodzimego kraju, Niemiec. Średnia świadczenia emerytalnego u naszych zachodnich sąsiadów wynosi 820 euro miesięcznie (to 3925 zł wg kursu z 25 października). 

Więcej o: