Kiedy przestawiamy zegarki? Czy to ostatnia zmiana czasu w Polsce?

Jak co roku czeka nas zmiana czasu z letniego na zimowy. Zegarki powinniśmy przestawić jeszcze w tym miesiącu. Kiedy dokładnie przechodzimy na czas zimowy? Czy to ostatni raz, kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się w Polsce co roku w październiku. Najbliższa jest więc przed nami. Po raz kolejny będziemy przestawiać zegarki dopiero w marcu przyszłego roku. Wtedy ponownie zagości w Polsce czas letni.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy?

Zmiana czasu na zimowy czeka nas już w najbliższy weekend, czyli w ostatnią niedzielę października - w nocy z 29 na 30 października. Wtedy o godzinie 3:00 przestawiamy zegarki na godzinę 2:00. Dzięki temu zyskamy dodatkową godzinę snu.

Zmianę czasu reguluje w Polsce Rada Ministrów. Została ona wprowadzona w okresie międzywojennym oraz w latach 1946-1949 i 1957-1964. Dopiero od 1977 roku obowiązuje nieprzerwanie. Do 1995 roku przechodziliśmy na czas zimowy we wrześniu - później jednak uległo to zmianom.

Zmiana czasu. Kiedy koniec zmian czasu?

Komisja Europejska prowadziła konsultacje publiczne w swoich państwach członkowskich, które dotyczyły rezygnacji ze zmiany czasu. Okazało się, że blisko 90 proc. członków zadeklarowało chęć odejścia od tej normy. W marcu 2019 roku Parlament Europejski w Strasburgu miał nanieść regulacje, które miały znieść w Unii Europejskiej konieczność zmiany czasu. Według projektu dyrektywy, ostatnia zmiana czasu miała nastąpić w 2021 roku, natomiast państwa członkowskie miały otrzymać prawo do decyzji, jaki czas będzie u nich obowiązywał.

Ostatecznie decyzja nie została podjęta. Komisja Europejska przekazała, że kraje członkowskie powinny utrzymać dotychczasowe regulacje jeszcze w latach 2022-2026.

Więcej o: