E-urząd skarbowy. Wnioski i zaświadczenia bez wychodzenia z domu. I bez opłaty skarbowej

Serwis e-urząd skarbowy oferuje ponad 20 różnych usług, które załatwisz bez wychodzenia z domu. Jak z niego skorzystać?

E-urząd skarbowy opisywany jest jako "nowoczesny, ogólnodostępny kanał komunikacji klienta z urzędem skarbowym". Z serwisu mogą korzystać m.in. podatnicy, płatnicy, pełnomocnicy, komornicy sądowi oraz notariusze.

E-urząd skarbowy. Co można tam załatwić? Ponad 20 różnych usług

"W e-urzędzie skarbowym znajdziesz takie usługi jak Twój e-PIT, e-mikrofirma, wykaz mandatów karnych czy płatności online. W serwisie masz dostęp do swoich aktualnych danych, informacji o mikrorachunku podatkowym, złożonych dokumentów, historii płatności oraz historii logowania" - wyjaśnia rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Katowicach nadkom. Grażyna Kmiecik.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Użytkownicy, korzystając z dowolnego urządzenia, w dowolnym czasie i miejscu mogą prowadzić korespondencję ze skarbówką i np. złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o wysokości dochodu, zgłoszenie ZAP-3, czynny żal czy wniosek o stwierdzenie nadpłaty.

Zobacz wideo Spotkaliśmy Kerfusia w Arkadii. Na chwilę się zepsuł, potem nam uciekł

E-urząd skarbowy pozwala uniknąć opłaty skarbowej

"Dodatkowo, jeśli wyrazisz zgodę na e-korespondencję, uzyskasz możliwość otrzymywania pism w formie elektronicznej. Dzięki wyrażonej zgodzie powiadomimy cię SMS-em lub mailem, że czeka na ciebie pismo z urzędu skarbowego" - podkreśla nadkom. Kmiecik i zapewnia, że dzięki tej usłudze potrzebne dokumenty są generowane i udostępniane "w niecałe pięć minut".

"Co ważne, wydane w ten sposób zaświadczenie, zwolnione jest z opłaty skarbowej" - dodaje.

Skarbówka w internecie. Jak korzystać z e-urzędu skarbowego?

Aby załatwić sprawę online, wystarczy wejść na stronę podatki.gov.pl i zalogować się do systemu. Dostęp do wszystkich usług można uzyskać na stronie login.gov.pl lub w aplikacji mObywatel.

Więcej o: