Wszystkich Świętych 2022. Jak zrobić wiązankę na cmentarz? Zamiast przepłacać, postaw na DIY

Wszystkich Świętych to czas, w którym wielu Polaków odwiedza groby swoich bliskich. W tym roku wizyta może okazać się sporym wydatkiem. Za znicze i kwiaty trzeba średnio zapłacić nawet 30 proc. więcej niż w 2021 r. Alternatywą jest DIY, czyli "zrób to sam". Jak wykonać ozdoby na cmentarz? Odpowiadamy.

Inflacja i kryzys energetyczny znacząco wpłynęły na branżę zniczy. Już pod koniec września producenci sektora mówili, że wielu osób nie będzie na nie po prostu stać. Podobnie jest w przypadku kwiaciarni. Jeden z naszych czytelników informował, że cena wiązanki na grób w Kielcach wzrosła z 300 zł w grudniu 2021 roku do 400 zł obecnie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Belka: Tak naprawdę nasza inflacja już jest na poziomie ponad 20 proc.

Wszystkich Świętych. Zamiast przepłacać za wiązanki i znicze, zrób je sam

Rozwiązaniem problemu mogą być własnoręcznie zrobione ozdoby. Przygotowanie wieńca może być praktycznie bezpłatne. Wymaga jedynie trochę kreatywności.

Do wykonania wiązanki możemy użyć bluszczu, rośliny, owoce jesieni i to, co uda nam się zebrać w ogrodzie lub w lesie. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie zrywać gatunków objętych ochroną. Niezbędna jest także gąbka florystyczna, którą w asortymencie mają markety budowlane - to koszt rzędu 10 zł.

Aby wykonać znicz, potrzebny jest: knot, mały obciążnik i szklany pojemnik - np. ten z poprzedniego sezonu. Do jego wypełnienia można wykorzystać m.in. wosk pszczeli lub sojowy. 

Do przygotowanego słoika wkładamy obciążony knot. Należy pilnować, żeby przez cały czas był w pozycji pionowej. Następnie przelewamy do pojemnika rozpuszczony wosk. Czekamy, aż zastygnie - i gotowe!

Jak zaoszczędzić przed dniem Wszystkich Świętych? - zdjęcie ilustracyjne Jak nie wydać fortuny na Wszystkich Świętych? Sposoby na oszczędzanie przed 1 listopada

Gdzie kupić znicze w korzystnej cenie?

Najdroższe znicze są sprzedawane na straganach przy cmentarzu. Żeby kupić ozdoby na nagrobki taniej, najlepiej zrobić zakupy wcześniej. Przed dniem Wszystkich Świętych dyskonty wprowadzają wiele promocji. Więcej na ten temat w artykule:

Gdzie kupić tańsze znicze? - zdjęcie ilustracyjne Wszystkich Świętych. Gdzie kupić tańsze znicze? Sprawdzamy promocje

Więcej o: