PGNiG odkry這 dwa nowe z這瘸 gazu ziemnego w Wielkopolsce. "Dodatkowa gwarancja bezpiecze雟twa dostaw"

Polskie G鏎nictwo Naftowe i Gazownictwo odkry這 dwa nowe z這瘸 gazu ziemnego w Wielkopolsce. Z這瘸 po這穎ne s w powiecie 鈔edzkim i ko軼ia雟kim. Szacowane zasoby to oko這 600 milion闚 metr闚 sze軼iennych.

PGNiG szacuje, że proces zagospodarowania nowych złóż, po którym rozpocznie się ich eksploatacja, potrwa około 3 lata. Łączne wydobycie ma sięgnąć około 20 milionów metrów sześciennych rocznie.

PGNiG znalazło dwa nowe złoża gazu

PGNiG podkreśla, że złoża zawierają gaz zaazotowany o wysokiej, jak na ten rejon Polski, zawartości metanu, wynoszącej ponad 75 procent.

Dwa nowe złoża, odkryte przez PGNiG w Wielkopolsce, to dodatkowa gwarancja bezpieczeństwa dostaw dla naszych odbiorców. Wydarzenia ostatniego roku dobitnie pokazały, jak ważną rolę może pełnić własne wydobycie gazu w zabezpieczeniu potrzeb energetycznych kraju

- powiedziała cytowana w komunikacie prezes spółka Iwona Waksmundzka-Olejniczak.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Poszukiwania nowych złóż trwały kilka miesięcy

Poszukiwania rozpoczęły się w lecie 2022 roku. "Kierunkowy otwór poszukiwawczy Rogusko-1K osiągnął całkowitą długość 3170 metrów. Odkrycia dokonano w piaskowcach eolicznych górnego czerwonego spągowca, charakteryzujących się bardzo dobrymi własnościami zbiornikowymi. Utwory te są wysoce perspektywiczne pod kątem występowania w ich obrębie przemysłowych akumulacji gazu ziemnego. Dowodzą tego złoża odkryte w okolicy w ubiegły latach" - informuje PGNiG.

"Drugie złoże, położone na obszarze gminy Czempiń, zostało odkryte otworem poszukiwawczym Roszkowo-1, którego wiercenie PGNiG rozpoczęło w sierpniu 2022 roku. Odwiert zlokalizowany w miejscowości Piotrowo Drugie osiągnął głębokość 2800 m. Do jego zaprojektowania posłużyły wyniki badań sejsmicznych 3D. Złoże Roszkowo jest czwartym złożem gazu ziemnego odkrytym w tej części województwa wielkopolskiego. W ostatnich latach na obszarze koncesji Kościan-Śrem udokumentowano złoże Borowo (2018), Szczepowice (2019) oraz Granówko (2019)" - czytamy w komunikacie.

Wi璚ej o: