Bielan o pieniądzach z KPO: Namawiam moich kolegów do większej elastyczności. Jestem za to krytykowany

- Jestem ostrożnym optymistą. Mam nadzieję, że po stronie Komisji Europejskiej będzie pewna refleksja - stwierdził w TVN24 prezes Partii Republikańskiej Adam Bielan, odnosząc się do kwestii wypłaty pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Jak dodał, "jest za zakończeniem sporu".

Na początku czerwca Komisja Europejska zaakceptowała Krajowy Plan Odbudowy dla Polski, ale postawiła warunki. Ich spełnienie jest konieczne do rozpoczęcia wypłat z unijnego Funduszu Odbudowy. Te warunki to tak zwane kamienie milowe, szczegółowo zapisane w aneksie do decyzji Komisji Europejskiej z pozytywną oceną polskiego KPO.

Polska chce uzyskać z Funduszu Odbudowy 35 miliardów euro. Z tej sumy 24 miliardy euro to bezzwrotne dotacje, a reszta to preferencyjne pożyczki.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Wiceprzewodnicząca Komisji Vera Jourova wskazywała w ubiegłym tygodniu, że ocena tego, czy Polska spełnia kamienie milowe dla środków na KPO nastąpi, gdy Warszawa wystąpi z wnioskiem o wypłatę pierwszej transzy. Jourova mówiła też m.in., że "niektóre z kwestionowanych rozwiązań prawa krajowego, które Polska jest zobowiązana zawiesić, są nadal stosowane".

Zobacz wideo Fogiel: To nie moja wina, że ktoś postanowił kwestionować system sądownictwa w Polsce

Adam Bielan o KPO: Jestem za zakończeniem sporu z KE

Prezes Partii Republikańskiej, europoseł Adam Bielan stwierdził w czwartek w TVN24, że "politycy w Komisji Europejskiej chcą kontynuować spór" i "jest za tym, żeby ten spór zakończyć".

- Namawiam moich kolegów w obozie Zjednoczonej Prawicy na to, żeby jeszcze być bardziej elastycznym, chociaż jestem bardzo często za to krytykowany (...) Natomiast potrzebna jest dobra wola z drugiej strony - mówił.

Donald Tusk Donald Tusk: Pytacie, skąd Tusk weźmie pieniądze? Wystarczy jedna decyzja

Polityk stwierdził także, że obóz rządzący "wykazał już elastyczność, zgłaszając projekt pana prezydenta [dotyczący Izby Odpowiedzialności Zawodowej - red.] i głosując za nim".

Według Bielana większość kamieni milowych została zrealizowana. - Bardzo często w rozmowach z Brukselą my słyszymy, na poziomie technicznym, dyplomatycznym: to już są decyzje polityczne, my zrobiliśmy, mówię o urzędnikach w Brukseli, wszystko, co mogliśmy, a teraz czekamy na zielone światło z gabinetu pani von der Leyen - dodał europoseł Partii Republikańskiej.

- Jestem ostrożnym optymistą. Mam nadzieję, że po stronie Komisji Europejskiej będzie pewna refleksja - powiedział prezes Partii Republikańskiej w TVN24. 

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: