Wszystkich Świętych 2022 jednak nie tak kosztowne? Ceny paliw z tendencją spadkową. Ile zapłacimy?

Ceny paliw utrzymują się w tendencji spadkowej. Oznacza to, że we Wszystkich Świętych za benzynę czy olej napędowy zapłacimy mniej niż przed tygodniem. Nie oznacza to jednak, że zapłacimy mało. Diesel bowiem wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie.

Szalejąca inflacja wpłynęła na całą gospodarkę, co będzie wyjątkowo odczuwalne w trakcie zbliżających się uroczystości Wszystkich Świętych. Drożeją znicze, wiązanki, kwiaty, a przede wszystkim paliwo, które jest niezbędne, aby dojechać w najdalsze rejony Polski i odwiedzić bliskich zmarłych. Jakie są przewidywane ceny paliwa na 1 listopada? 

Zobacz wideo Olechnowicz: Myślę, że czeka nas 10 zł za litr paliwa

Ceny paliw z tendencją spadkową

Analitycy e-petrol donoszą, że chociaż krajowe rafinerie wciąż sprzedają benzynę i olej napędowy drożej niż miesiąc temu, to ceny są niższe niż przed tygodniem.  

"Na hurtowym rynku paliw od połowy października wkroczyliśmy w powolny ruch spadkowy jeśli chodzi o wszystkie gatunki paliw, co oznacza, że znów mamy do czynienia z obniżkami. Przecena, choć niewielka, to i tak cieszy, bowiem przed Polakami czas wyjazdów często po całym kraju na Wszystkich Świętych" - informują analitycy. 

Według badania z 26 października dot. detalicznych cen paliw w Polsce wynika, że po raz kolejny potaniała benzyna. Średnio cena spadła o 11 groszy na litrze, a cena oleju napędowego zmniejszyła się o 3 grosze. Dokładna średnia cena benzyny bezołowiowej 95 wynosiła w tym tygodniu 6,84 zł za litr, oleju napędowego - 8,06 zł/l, a autogazu - 3,05 zł/l. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Ceny paliw. Dlaczego olej napędowy jest taki drogi?

Z tych danych wynika, że za benzynę płacimy podobnie jak na wiosnę. Olej napędowy jednak wciąż sprzedawany jest bardzo drogo. Dlaczego tak się dzieje? 

"Do Europy diesel płynął głównie z Rosji, ale kraje kontynentu pragną uniezależnić się od rosyjskiego paliwa, co jest trudne, bowiem rafinerie Starego Kontynentu nie są w stanie zaspokoić wysokiego popytu, co w sposób naturalny przekłada się na podwyżki. Diesla brakuje też w USA, gdzie to paliwo jest wykorzystywane nie tylko w transporcie, ale także do ogrzewania, co jesienią oznacza zwiększone zapotrzebowanie na niego" - czytamy w komentarzu e-petrol. 

Ceny paliw. Ile zapłacimy za paliwo we Wszystkich Świętych?

Według prognoz e-petrol.pl we najbliższym czasie hurtowe ceny paliw zmienią się niewiele, a to oznacza, że trend spadkowy obejmujący przede wszystkim benzyny powinien się utrzymać. Przewidują, że za bezołowiową benzynę zapłacimy - 6,69-6,84 zł za litr, za olej napędowy - 7,99-8,12 zł/l, a za autogaz - 2,99-3,09 zł/l. 

Więcej o: