Ciepło z "Geotermii Rydzyka" droższe o 500 proc. niż w PGE Toruń. Mieszkańcy zapłacą wyższe rachunki

Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej "Rubinkowo" w Toruniu podjął decyzję o podwyższeniu opłat za ciepło. Mieszkańcy spółdzielni zapłacą wyższe rachunki po podłączeniu Geotermii Toruń ojca Tadeusza Rydzyka do miejskiej sieci ciepłowniczej. Prezes URE zatwierdził nową taryfę. "Opłata stała za ciepło z Geotermii Toruń jest o 500 proc. droższa niż w PGE Toruń" - wyjaśnia spółdzielnia.

Do Spółdzielni Mieszkaniowej "Rubinkowo" w Toruniu wpłynęło pismo PGE Toruń informujące, że prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę dla ciepła Geotermii Toruń sp. z o.o., czyli tzw. geotermii Rydzyka, wprowadzoną do stosowania od 15 października 2022 r.

Geotermia Toruń otwarta. "Skutki właśnie zaczniemy odczuwać w portfelach"

"Według taryfy opłaty za ciepło z Geotermii Toruń wynoszą: opłata stała 54 632,28 zł/MW/m-c, czyli jest o 500 proc. droższa niż w PGE Toruń, a opłata zmienna 122,70 zł/GJ, czyli jest o 64 proc. wyższa stosunku do cen PGE Toruń" - czytamy w piątkowym komunikacie spółdzielni.

SM "Rubinkowo" wyjaśnia, że PGE Toruń jako zarządzający siecią ciepłowniczą zobowiązany jest do odbioru energii cieplnej z Geotermii Toruń sp. z o.o., stąd "cena opłaty za ciepło będzie wynikową z ceny ciepła wytwarzanego przez PGE Toruń S.A. i ceny ciepła wytwarzanego przez Geotermię Toruń sp. z o.o.". Podkreślono, że w wyniku decyzji URE nastąpi wzrost opłaty stałej o 12,5 proc., a opłaty zmiennej o 1,1 proc. w stosunku do cen obowiązujących obecnie od 1 października 2022 r.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

- Stało się to, przed czym ostrzegano. Skutki otwieranej ostatnio z pompą Geotermii Toruń właśnie zaczniemy odczuwać w portfelach. Niestety w negatywny sposób. Zbyt niska temperatura solanki i wysokie zasolenie, jak widać, generują gigantyczne koszty. Szczególnie w zestawieniu z energią produkowaną w nowoczesnej kogeneracyjnej kotłowni PGE Toruń - skomentował radny z Koalicji Obywatelskiej w Toruniu Bartosz Szymanski, cytowany przez serwis ototorun.pl.

Ojciec Tadeusz Rydzyk i jego Geotermia Toruń

Początki Geotermii Toruń sięgają 2008 roku, kiedy to wykonano pierwsze dwa odwierty geotermalne. Na jej budowę fundacja ojca Rydzyka Lux Veritatis uzyskała od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (ze środków unijnych) w 2017 r. dotację w wysokości 19,5 mln zł - pisaliśmy na Next.gazeta.pl.

Ponadto na początku 2016 r. fundacja otrzymała od NFOŚiGW odszkodowanie w wysokości ok. 26,5 mln zł za cofnięcie poprzedniego dofinansowania na odwierty. Fundusz przyznał tę dotację w 2007 r. (jeszcze, gdy u władzy było PiS), ale rok później ją cofnął (już za rządów PO-PSL), uzasadniając to nieprawidłowościami ze strony fundacji. Lux Veritatis sfinansował odwierty z własnych środków, ale wystąpił o odszkodowanie i je wywalczył.

Geotermia Toruń została uruchomiona w październiku 2022 r., a jej budowa pochłonęła 50 mln zł netto. Ciepłownia geotermalna zaopatruje w ciepło m.in. budynki Akademii Kultury Społecznej i Medialnej, czyli uczelni założonej przez Tadeusza Rydzyka, a także kilkaset tysięcy mieszkańców miasta.

W ramach otwarcia Geotermii Toruń odbyła się także konferencja na temat bezpieczeństwa energetycznego Polski, podczas której o inwestycjach i aktualnych problemach polskiej energetyki mówili m.in. wicepremier Jacek Sasin oraz ministra klimatu Anna Moskwa. Więcej na ten temat w poniższym artykule:

Toruń. Mieszkańcy spółdzielni zapłacą wyższe rachunki za ciepło

Spółdzielnia Mieszkaniowa "Rubinkowo" w Toruniu informuje, że w związku z "niezależnymi od spółdzielni" zmianami opłat za ciepło, zarząd podjął uchwałę o podwyższeniu od 1 listopada 2022 r.:

  • stawki opłaty stałej za moc zamówioną dla CO z 0,73 zł/m2 na 0,82 zł/m2;
  • stawki opłaty stałej za moc zamówioną dla CW z 0,38 zł/m2 na 0,42 zł/m2.

"Nie ulega zmianie cena 1GJ służąca do ustalenia wielkości zaliczki za centralne ogrzewanie, która wynosi 133,00 zł/GJ, a także opłata za ciepłą wodę wynosząca 38,00 zł/m3" - czytamy.

Uwzględniając czasowe obniżenie podatku VAT na energię cieplną w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej, której stosowanie przedłużono do 31 grudnia 2022 r., opłaty wynosić będą:

  • stawka opłaty stałej za moc zamówioną dla CO 0,70 zł/m2 p.u.;
  • stawka opłaty stałej za moc zamówioną dla CW 0,37 zł/m2 p.u.;
  • opłata za ciepłą wodę (podgrzanie) bez zmian 33,00 zł/m3;
  • cena 1 GJ służąca ustaleniu zaliczki za CO bez zmian 120,00 zł/GJ.
Zobacz wideo Lasota: W marcu Morawiecki i Obajtek ogłaszali embargo na surowce z Rosji. Minęło 7 miesięcy, nie wydarzyło się nic
Więcej o: