Ostatni podpis złożony. PKN Orlen sfinalizował fuzję z PGNiG. Daniel Obajtek: Pracowałem 24h na dobę

Sąd zarejestrował w środę połączenie PKN Orlen ze spółką PGNiG, przez co fuzja spółek stała się faktem. - Wybudowaliśmy koncern największy w Europie Środkowej, jeden z największych w Europie i 155., jeśli chodzi o przychody na świecie - skomentował połączenie firm Daniel Obajtek. Mowa o przychodach w wysokości 400 mld zł.

Fuzja Orlenu Lotosu została ostatecznie domknięta kilka miesięcy temu. Państwo na tym jednak nie poprzestało - spółka zarządzana przez Daniela Obajtka zapowiadała kolejne przejęcia. Na liście znalazł się m.in. koncern Energa oraz PGNiG.

List intencyjny w sprawie fuzji z PGNiG podpisano w lipcu 2020 roku. Akcjonariusze PGNiG wyrazili zgodę na połączenie z PKN Orlen w zeszłym miesiącu. peOstatecznym krokiem finalizującym połączenie spółek jest jednak wpis do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia. Został on dokonany 2 listopada, tym samym fuzja została dokonana.

Zobacz wideo Fuzja Orlenu z Lotosem to dobra decyzja?

Fuzja Orlenu z PGNiG. "Potencjał do wielomilionowych inwestycji"

- To historyczny moment. Połączenie z PGNiG to początek budowy nowego, zintegrowanego koncernu o zróżnicowanej działalności. Naszym celem jest zrównoważona transformacja prowadząca do neutralności emisyjnej. Zapewnimy czystą, dostępną energię milionom naszych klientów - mówił na konferencji prasowej prezes Orlenu Daniel Obajtek. 

Oznajmił, że sfinalizowano procesy przejęć, które umożliwiły spółce wejście do grona 150 największych firm na świecie. "Stworzyliśmy potencjał do realizacji wielomiliardowych inwestycji wzmacniających bezpieczeństwo i niezależność energetyczną Europy Środkowej" - mówił Obajtek. W związku ze sfinalizowaniem fuzji akcje spółki wzrosły o 4,66 proc. i kosztują 57,48 zł. 

- Jedna z trzech agencji - Moody's - zwiększyła nam rating. Przy przejęciu Lotosu ten rating był zwiększony do Baa1, teraz przy przejęciu PGNiG został zwiększony do A3. To są rekordowe podwyżki ratingów. Orlen jest firmą dużego zaufania, dużej stabilności finansowej, dużej stabilności finansowej, dużych możliwości inwestycyjnych - mówił Daniel Obajtek.

Prezes Orlenu nie omieszkał podkreślić, że przeprowadzenie fuzji do także jego osobisty sukces. -

Pracowałem 24 godziny na dobę, niejednokrotnie kule świstały, ale nie poddałem się i doprowadziłem proces do końca

- mówił Obajtek, cytowany przez Interię

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Fuzja PKN Orlen i PGNiG. Warunki przejęcia

Plan tzw. przeniesienia poprzez przejęcie przewiduje, że cały majątek PGNiG zostanie przeniesiony na PKN Orlen w zamian za akcje, które płocki koncern przyzna akcjonariuszom PGNiG. Emisja akcji połączeniowych, które trafią do dotychczasowych akcjonariuszy PGNiG, podwyższy kapitał zakładowy PKN Orlen. 

W planie połączenia określony został parytet wymiany akcji. Akcjonariusze PGNiG, w zamian za posiadane akcje spółki, otrzymają nowo emitowane akcje PKN ORLEN w stosunku 0,0925 do 1. Oznacza to, że za każdą akcję PGNiG akcjonariusz otrzyma 0,0925 akcji PKN ORLEN. 

Za sprawą konsolidacji sektora paliwowo-energetycznego powstanie polski koncern multienergetyczny, z wiodącą rolą spółki Orlen. Nowy koncern stanie się największą spółką w Europie Środkowo-Wschodniej. Daniel Obajtek mówił, że może on osiągać przychody w wysokości 400 mld zł. 

Prezes Orlenu zapowiedział, że dalsze kierunki rozwoju koncernu są związane m.in. z energetyką morską. Jak dodał, powstanie port instalacyjny dla farmy wiatrowej na Bałtyku, a firma Vestas uruchomi w Szczecinie fabrykę elementów do turbin wiatrowych.

Więcej o: