Bon turystyczny. Do kiedy można wykorzystać? Komu przysługuje?

Bon turystyczny to dofinansowanie wakacji dla rodziców i opiekunów dzieci. Na każde z nich przypada 500 zł. Wiele bonów wciąż nie zostało wykorzystanych. Dlatego rząd zdecydował się po raz kolejny wydłużyć jego ważność.

Bon turystyczny jest jednorazowym świadczeniem dla każdego dziecka w wysokości 500 zł. Dzieci z niepełnosprawnościami otrzymały 1000 zł. Opiekunowie lub rodzice mogli nim zapłacić za pobyt w hotelu, pensjonacie, a nawet opłacić kolonie lub obóz.

Zobacz wideo Jak spakować kosmetyczkę na wakacje?

Bon turystyczny wydłużony

Na początku września rząd poinformował, że dotąd wykorzystano 6,2 mln bonów turystycznych. To niemal wszystkie przyznane na ten cel środki. Wciąż jednak aż 500 tys. osób nie zrealizowało bonu. 

W związku z tym zdecydowano się wówczas po raz kolejny przedłużyć jego ważność. Bon turystyczny można teraz wykorzystać aż do końca marca 2023 roku

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

- Potrzeba przedłużenia programu Polskiego Bonu Turystycznego do końca marca 2023 r. zrodziła się na podstawie analiz dotychczasowego stopnia wykorzystywania przez rodziny środków, które lokowane u przedsiębiorców i organizatorów pożytku publicznego stymulują rozwój gospodarczy. Sygnalizowaliśmy potrzebę utrzymania w polskim porządku prawnym rozwiązań mających obopólne korzyści - odciążających budżety polskich rodzin oraz wspierających przedsiębiorców turystycznych dotkniętych skutkami pandemii - mówił we wrześniu Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Bon turystyczny. Dla kogo? Jak aktywować? [INSTRUKCJA]

Bon turystyczny jest przeznaczony dla rodziców przynajmniej jednego dziecka, które nie ukończyło 18. roku życia. Na każde dziecko przypada 500 zł - oznacza to, że wysokość bonu jest uzależniona od liczby dzieci, które znajdują się w rodzinie i nie skończyły jeszcze osiemnastu lat. Jeśli dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności, wówczas przysługuje mu 1000 zł. Bon przysługuje niezależnie od poziomu dochodów.

Bon turystyczny możemy otrzymać po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Jest generowany w formie 16-cyfrowego numeru, który zostanie wysłany na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej.

Nie trzeba składać wniosku o przyznanie bonu turystycznego. Należy go jedynie aktywować. Aby to zrobić, wystarczy zalogować się na swój profil na PUE ZUS w serwisie www.zus.pl. Następnie wybrać zakładkę "Ogólny" i przejść do zakładki "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon". Należy uzupełnić aktualny e-mail oraz numer telefonu komórkowego.

Bon turystyczny można zrealizować tylko na terenie Polski. Zapłacimy nim m.in. za pobyt w hotelu, gospodarstwie agroturystycznym, campingu czy pensjonacie. Możemy nim zapłacić także za imprezy turystyczne, które są realizowane przez organizacje pożytku publicznego lub przedsiębiorcę turystycznego. "Pamiętaj, że przez imprezę turystyczną należy rozumieć połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji" - przypomina rządowy portal bonturystyczny.polska.travel. Bonem turystycznym zapłacimy także za kolonię, "zieloną szkolę", wycieczkę czy obóz.

Podmiotów akceptujących bony turystyczne jest sporo. Ich listę można sprawdzić pod TYM adresem. Przed wyjazdem trzeba pamiętać o aktywacji bonu.

Więcej o: