Wybrano lokalizację elektrowni jądrowej. Atom będzie po sąsiedzku nieruchomości Daniela Obajtka

Lubiatowo-Kopalino to kaszubska wieś, w której prawdopodobnie zostanie wybudowana pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. To także miejsce, gdzie znajduje się działka należąca do Daniela Obajtka oraz prowadzony przez jego brata pensjonat. Wieś oddalona jest również od willi prezesa Orlenu w Sasinie, o ok. 8 km. Łączenie tych faktów Daniel Obajtek nazywa jednak "manipulacją".

Rząd przyjął uchwałę w sprawie lokalizacji i technologii pierwszej siłowni jądrowej w Polsce. Elektrownia ma zostać wybudowana przez amerykańską spółkę Westinghouse w technologii AP1000. Wybrana lokalizacja siłowni z trzema reaktorami to Lubiatowo-Kopalino w województwie pomorskim, ale ostateczna lokalizacja zostanie potwierdzona po ogłoszeniu decyzji środowiskowej. 

Zobacz wideo Atom z USA czy Korei? Lubnauer: Czy my jesteśmy jak małe dzieci, które uważają, że najpierw spróbują, a potem zobaczą, czy parzy?

Elektrownia jądrowa w pobliżu działek Daniela Obajtka

Jeżeli to miejsce się utrzyma - to może okazać się, że z okien swoich kaszubskich działek Daniel Obajtek będzie mógł wyglądać postępujących prac budowy kolejnych bloków elektrowni. Lubiatowo-Kopalino to bowiem miejsce, gdzie znajduje się warta ok. 500 tys. zł działka należących niegdyś do Daniela Obajtka - według śledztwa "Newsweeka".  

Obecnie Bartłomiej Obajtek - brat prezes Orlenu prowadzi tam pensjonat "Szlacheckie gniazdo". Według portalu oko.press działka, na której się znajduje miała pierwotnie należeć do ojca Obajtków, następnie przejść w posiadanie starszego z braci - Daniela, który w darowiźnie podarował ją Bartłomiejowi. 

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Daniel Obajtek mówi o "manipulacji"

Oko.press donosi także, że w 2006 roku Daniel Obajtek niezależnie zakupił za 79,32 tys. zł działkę w Kopalinie. Obecnie jego brat wynajmuje na niej domy letniskowe. Sam prezes Orlenu deprecjonuje jednak jej sąsiedztwo z elektrownią.

"Wspomniana działka to 10 arów, kupionych 15 lat temu, a od planowanej inwestycji dzieli ją kilka kilometrów. Zestawianie tych faktów być może jest klikalne, ale jest też manipulacją" - odniósł się już w 2021 roku do artykułu Onetu opisującego te lokalizacje. 

Lubiatowo-Kopalino znajduje się także w odległości ok. 8 kilometrów od Sasina. Tam znajduje się słynna "willa w Sasinie" należąca do Daniela Obajtka, przeznaczona na wynajem o powierzchni 120 m2, na którą w 2011 r. prezes Orlenu miał wziąć ponad pół miliona złotych kredytu.   

Elektrownie jądrowe w Polsce. Gdzie będą?

Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo to jednak wciąż "preferowana lokalizacja" - trwa uzyskiwanie niezbędnych zgód i pozwoleń. Gdzie indziej mogłaby powstać elektrownia? W ramach trwających od 2017 roku badań lokalizacji sprawdzano także Żarnowiec w gminie Krokowa - to tam rozpoczęto nigdy nieukończoną budowę pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. 

Więcej o możliwych lokalizacjach elektrowni jądrowych w Polsce pisaliśmy w poniższym artykule >>> 

Więcej o: