PKP Intercity ogłasza największy w historii przetarg na zakup nowych wagonów

Spółka PKP Intercity ogłosiła "największy w swojej historii pod względem liczby pojazdów" przetarg na dostawę nowego taboru. Przewoźnik chce kupić co najmniej 300 wagonów, a jeśli zostanie wykorzystana tzw. prawo opcji, liczba ta może wzrosnąć do 450 sztuk.

Nowe wagony będą przedziałowe i bezprzedziałowe pierwszej i drugiej klasy. Przewoźnik chce też kupić wagony restauracyjne. Nowe jednostki będą jeździć między innymi na trasach z Warszawy do Przemyśla, Katowic, Szczecina, Gdyni, a także za granicę - do Berlina. Wagony będą miały także homologację na inne trasy zagraniczne. Nowe wagony będą mogły jechać z prędkością do 200 kilometrów na godzinę.

Zobacz wideo "Nie będziemy czekać na pociąg przez 3 godziny. Nikt sobie na to nie może pozwolić"

PKP Intercity ogłasza wielki przetarg. Prezes mówi o "nowej jakości na polskich torach"

Przedstawiciele przewoźnika zapowiadają, że nowy tabor wprowadzi nową jakość pod względem zastosowanych materiałów i nową kolorystykę. Pociągi zyskają bardziej przytulne i komfortowe wnętrza z nastrojowym oświetleniem. 

Wagony zostaną wyposażone w udogodnienia, które obecnie stają się standardem w pociągach PKP Intercity. Pasażerowie skorzystają między innymi z WiFi, systemu indywidualnego oświetlenia, gniazd elektrycznych i USB. Komfortową podróż zapewni też klimatyzacja i system informacji pasażerskiej, wyświetlany na tablicach świetlnych. Wagony będą także przystosowane dla osób, które mają problemy z poruszaniem się i dla rodzin z małymi dziećmi. 

DLOWRZałamanie w 'hipotekach'. Znów fatalne dane, światełko w tunelu zgasło

Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity cytowany w komunikacie dodaje, że design wagonów, który będzie "nową jakością na polskich torach z pewnością przekona do kolei kolejnych podróżnych". - Bardzo mocno zmieniamy podejście do projektowania przestrzeni dla pasażerów - podsumowuje Chraniuk. 

PKP Intercity: Do 2030 roku nakłady sięgną 27 mld zł

Państwowa firma nie podaje w materiałach prasowych, jaką konkretnie kwotę wyda na nowy tabor. Sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki informuje natomiast, że do 2030 roku inwestycje sięgną 27 mld zł. 

- PKP Intercity zainwestowała w nowoczesny tabor już 7 mld zł, a to dopiero początek. Do 2030 roku nakłady sięgną 27 mld zł. Pieniądze zostaną wydane na tabor, ale też nowoczesne, ekologiczne zaplecza techniczne - podkreśla Małecki. 

Firma oczekuje rozpoczęcia dostaw nowego taboru w 2025 roku.

cGmina Choczewo zostala wybrana na preferowana lokalizcje dla pierwszej w Polsce elektrowni jadrowejTu powstanie elektrownia jądrowa. Mieszkańcy: Jesteśmy zmęczeni dyskusją

Więcej o: