Takiej kumulacji nie było jeszcze nigdy. Do wygrania w Powerball jest 1,6 miliarda dolarów

1,6 mld dolarów, czyli ponad 7,5 mld złotych można zgarnąć w amerykańskiej loterii Powerball. Tak ogromna suma to historyczny rekord - jeszcze żadna loteria nie osiągnęła takiej kumulacji.

Kwota rośnie od początku sierpnia. Wtedy ostatni raz trafiono "szóstkę", wówczas główna wygrana wyniosła 206,9 mln dolarów. Szansa na maksymalną wygraną wynosi 1 do 292 mln.

1,6 mld dolarów to suma przed opodatkowaniem i w opcji rozłożenia płatności na ponad 30 lat. Jeśli zwycięzca zdecyduje się na pobranie całej sumy, otrzyma - również przed opodatkowaniem - 782,4 mln dolarów, czyli ponad 3,68 mld zł.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Podatek poważnie uszczupli wygraną

CNBC oblicza, jaki podatek musiałby zapłacić zwycięzca. W przypadku wypłaty gotówki od razu kwota 782,4 mln dolarów zostałaby uszczuplona o podatek federalny w wysokości 24 proc., czyli o 187,8 mln dolarów. Dokładna kwota podatku zależy jednak od bardzo wielu czynników - m.in. miejsca zakupu kuponu i lokalnego prawa, kiedy doszłoby do wypłaty, a nawet tego, czy jest się w związku małżeńskim.

Jak informowaliśmy, w najbliższy wtorek w loterii Eurojackpot będzie do wygrania 570 mln zł. Rekordowa wygrana w Polsce padła w sierpniu i wyniosła ponad 213,5 mln zł. W grze bierze udział 18 państw europejskich, w tym Polska.

Więcej o: