Pracownicy Twittera szykują pozew zbiorowy. "Panie Musk, burza nadchodzi". On cytuje slogan Trumpa

Po przejęciu Twittera Elon Musk zwolnił ponad 3,5 tysiąca osób - pracownikom z dnia na dzień odebrano dostęp do systemu i celowo zamknięto biura firmy. Coraz popularniejszy na Twitterze staje się hashtag #StopToxicTwitter - koalicja byłych już pracowników wzywa w ten sposób reklamodawców portalu do bojkotu. Kilku głównych sponsorów zawiesiło już swoje reklamy, w tym m.in. General Motors i Pfizer.

Elon Musk zwolnił w piątek połowę pracowników Twittera. Prace stracili między innymi moderatorzy, którzy odpowiadali za zwalczanie dezinformacji. Biura firmy zostały tymczasowo zamknięte, by zwolnieni - ponad 3,5 tysiąca osób - nie mieli dostępu do wewnętrznych systemów Twittera. Jak informowaliśmy, pracownicy serwisu o swojej przyszłości w firmie dowiedzieli się w piątek rano. Zwolnionych poinformowano, że to ich ostatni dzień w firmie, ale pozostaną zatrudnieni i będą otrzymywać pensję do 2 lutego 2023 roku. Przekazano także, że zwolnienia są "konieczne, by zapewnić firmie dalszy rozwój".

Wiadomo, że Musk zwolnił m.in. cały zespół, który odkrył, że algorytm Twittera wzmacnia prawicowe wpisy i użytkowników. Rozwiązane zostały też grupy pracowników (Employee Resource Groups) zrzeszające np. czarnoskórych pracowników, kobiety i osoby z niepełnosprawnościami. Pracę stracił również zespół praw człowieka. Zwolniono też zespół moderatorów. Chodzi o ludzi, którzy zwalczali dezinformację i wprowadzali kontekstowość wpisów. "To sprawi, że Twitter będzie bardziej hałaśliwy, bardziej niebezpieczny i mniej interesujący. I to przed wyborami... potencjalnie katastrofalne" - napisał Richie Assaly z Toronto Star, były pracownik zespołu moderatorów.

W sieci przybywa relacji zwolnionych pracowników, tymczasem Musk zapewnia, że "silne zaangażowanie Twittera w moderację treści pozostaje absolutnie niezmienione". W sobotę opublikował wpis o treści "Władza dla ludzi" ("Power to the people" - tak, to hasło używane m.in. w wystąpieniach przez Donalda Trumpa oraz w jego znanej mowie inauguracyjnej z Waszyngtonu).

Zwolnienia na Twitterze. Powstał ruch #StopToxicTwitter

W związku ze zwolnieniami powstał ruch #StopToxicTwitter. Jessica Gonzalez, dyrektor generalna organizacji Free Press, przekazała: - Jest jasne, że nie powiedział ostatniego słowa.

Jak dodała, z punktu widzenia praw pracowniczych w Twitterze nie działo się dobrze jeszcze zanim Musk przejął serwis.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Po radykalnych decyzjach Muska ws. zwolnień powstał ruch #StopToxicTwitter, który wzywa reklamodawców do bojkotu serwisu. Firmy takie jak General Motors, General Mills i Audi wstrzymały zamieszczanie swoich reklam na tej platformie społecznościowej. Czekają na więcej informacji o tym, jak Twitter będzie działał po przejęciu przez Muska.

Volkswagen nakazał, by marki Skoda, Seat, Cupra, Audi, Lamborghini, Bentley, Porsche i Ducati zrezygnowały na razie z wszelkiej płatnej promocji na Twitterze.

Elon Musk przejął Twittera. Byli pracownicy z pozwem zbiorowym

Byli już pracownicy chcą pozwać Elona Muska. Jak informuje Assosiated Press, o masowych zwolnieniach nie poinformowano kalifornijskiego Departamentu Rozwoju Zatrudnienia, choć istnieje taki wymóg prawny. Ta kwestia ma być jednym z argumentów podnoszonych w szykowanym pozwie zbiorowym.

Prawniczka Lisa Bloom, która chce reprezentować poszkodowanych, napisała: "Jestem w kontakcie z wieloma pracownikami Twittera, którzy skontaktowali się ze mną w sprawie pozwu zbiorowego. Pamiętajcie, macie prawo do 60-dniowego wypowiedzenia zgodnie z federalnymi i ze stanowymi ustawami WARN. Panie Musk, nadchodzi burza".

"Uwaga, nie podpisujcie niczego, gdy jesteście zwalniani. Drobnym druczkiem może być tam zaszyty zapis o zrzeczeniu się swoich praw" - zaalarmowała.

Prawniczka dodała, że dotarła niej informacja, że Twitter może wkrótce wygasić jej konto.

Z kolei takie firmy jak Amazon przekazały, że chętnie zatrudnią byłych pracowników Twittera. 

"Jeśli pracujesz dla Twittera i straciłeś pracę, proszę, skontaktuj się ze mną. Jestem pewna, że mamy dla ciebie miejsce" - napisała na Twitterze przedstawicielka Amazona Juna Gonzalez.

Pod koniec ubiegłego roku w Twitterze pracowało ponad 7 tys. osób.

Zobacz wideo Nas nie stać na mieszkanie, a Musk przejmuje Twittera. Zobacz jak [Next Station]
Więcej o: