Wielu z najbogatszych ludzi świata to właściciele firm technologicznych, a znaczna część ich majątku w dalszym ciągu jest inwestowana w założone przez nich biznesy. W ostatnich latach w ścisłej czołówce tego zestawienia dochodziło do wielu zmian, jednak wciąż znajduje się w niej kilka nazwisk, które nieprzerwanie utrzymują to miejsce od dłuższego czasu.
10. Mukesh Ambani
Mukesh Ambani jest prezesem i dyrektorem zarządzającym Reliance Industries, największej na świecie rafinerii ropy naftowej i jednej z najcenniejszych firm na świecie. Konglomerat został założony przez jego ojca Dhirubhaia w 1966 roku jako firma tekstylna, a obecnie jest jednym z wiodących segmentów indyjskiej gospodarki. Około połowa majątku Ambaniego pochodzi z jego udziałów w Reliance, które stanowią 42 proc. spółki publicznej. Jest także właścicielem Antilia, kompleksu nieruchomości w Bombaju o wartości 410 milionów dolarów.
9. Steve Ballmer
W 1980 roku Ballmer dołączył do Microsoftu po tym, jak Bill Gates przekonał go do porzucenia programu MBA na Uniwersytecie Stanforda. 20 lat później zastąpił go na stanowisku CEO i piastował to stanowisko do 2014 roku. Obecnie jest właścicielem około 4 proc. praw do firmy, co czyni go największym indywidualnym udziałowcem giganta. Niedługo po rezygnacji z funkcji CEO Microsoftu, Ballmer wydał dwa miliardy dolarów na zakup drużyny koszykarskiej Los Angeles Clippers.
8. Sergey Brin
Sergey Brin urodził się w Moskwie, a w 1979 roku wraz z rodziną przeniósł się do Stanów Zjednoczonych. Po założeniu firmy Google z Larrym Page'em w 1998 roku, stał się prezesem ds. technologii. To samo stanowisko zajmował w spółce holdingowej Alphabet po jej założeniu w 2015 roku i piastował tę funkcję do 2019 roku. Brin w 2019 roku zaczął skupiać się na X - laboratorium badawczym firmy Alphabet, odpowiedzialnym za innowacyjne technologie, takie jak autonomiczne samochody Waymo i inteligentne okulary Google Glass.
7. Larry Page
Podobnie jak kilku innych miliarderów, Larry Page rozpoczął drogę do swojego bogactwa w pokoju w akademiku. W czasie studiów na Uniwersytecie Stanforda w 1995 roku wspólnie z Brinem wpadli na pomysł usprawnienia ekstrakcji danych internetowych. Opracowali nową technologię wyszukiwania, którą nazwali Backrub. Potem duet założył firmę Google, a Page pełnił w niej funkcję dyrektora generalnego do 2001 roku i ponownie w latach 2011-2019. Page był jednym z pierwszych inwestorów w Planetary Resources, firmie zajmującej się badaniem kosmosu.
6. Warren Buffett
Warren Buffet złożył swoje pierwsze zeznanie podatkowe w 1944 roku w wieku 14 lat, deklarując dochody ze sprzedaży papieru. W 1962 roku kupił udziały w firmie tekstylnej o nazwie Berkshire, a trzy lata później stał się większościowym udziałowcem. Berkshire Hathaway jest obecnie spółką z kapitalizacją rynkową o wartości 705 miliardów dolarów, z jedną akcją (akcje klasy A) wycenianą na ponad 439 tysięcy dolarów (na dzień 5 sierpnia 2022 r.). Buffett jest określany mianem inwestora typu "kup i trzymaj" - fortunę zbudował głównie na przejmowaniu niedowartościowanych firm.
5. Bill Gates
W czasie studiów na Uniwersytecie Harvarda w 1975 roku Bill Gates wspólnie z przyjacielem z dzieciństwa Paulem Allenem zaczął opracowywać nowe oprogramowanie dla oryginalnych mikrokomputerów. Zrezygnował ze studiów, aby założył firmę Microsoft. Następnie przeniósł się ze stanowiska dyrektora generalnego na prezesa zarządu w 2008 roku, zaś od 2004 roku był członkiem zarządu w Berkshire Hathaway. 13 marca 2020 roku zrezygnował z obu funkcji. Za pośrednictwem fundacji William H. Gates Foundation i Gates Learning Foundation wydał miliardy dolarów na walkę z polio i malarią. Gates jest także największym prywatnym właścicielem gruntów rolnych w USA, posiadając ponad 268 tysięcy akrów.
4. Gautam Adani
W marcu 2022 roku Gautam Adani wyprzedził Mukesha Ambaniego jako najbogatszy człowiek w Azji. Poprzez Adani Group jest właścicielem głównych udziałów w sześciu kluczowych indyjskich firmach (75 proc. w Adani Enterprises, Adani Power i Adani Transmissions; 65 proc. w Adani Ports & Special Economic Zone; 61 proc. w Atani Green Energy i 37 proc. w Adani Total Gas). Adani porzucił studia, aby zająć się sprzedażą diamentów. W 1997 roku został porwany i przetrzymywany dla okupu. Był również w hotelu Taj w Bombaju podczas ataku terrorystycznego w 2008 roku.
3. Bernard Arnault
Francuz jest prezesem i dyrektorem generalnym LVMH, największej na świecie firmy produkującej towary luksusowe. Jej marki to Louis Vuitton, Hennessey, Marc Jacobs i Sephora. Większość jego majątku pochodzi z ogromnych udziałów w Christian Dior SE, spółce holdingowej, która kontroluje 41,2 proc. LVMH. Jako inżynier z wykształcenia, Arnault po raz pierwszy wykazał się zmysłem biznesowym podczas pracy dla firmy budowlanej swojego ojca, Ferret-Savinel, przejmując kierownictwo firmy w 1971 roku. Przekształcił Ferret-Savinel w firmę zajmującą się nieruchomościami o nazwie Férinel Inc. w 1979 roku.
2. Jeff Bezos
W 1994 roku, niedługo po rezygnacji z pracy w D.E. Shaw, Bezos założył Amazon.com w garażu w Seattle. Początkowo podsunął pomysł dotyczący księgarni internetowej swojemu byłemu szefowi Davidowi E. Shawowi, jednak ten nie był zainteresowany. Później jego firma przekształciła się w punkt kompleksowej obsługi niemal wszystkich rodzajów produktów. Oczekuje się, że w 2024 roku Amazon wyprzedzi Walmart jako największy na świecie sprzedawca detaliczny. Bezos był właścicielem aż 16 proc. Amazona w 2019 roku, zanim przekazał 4 proc. swojej byłej żonie MacKenzie Scott w ramach postępowania rozwodowego. W 2020 roku cena akcji Amazona wzrosła o 76 proc. w związku ze zwiększonym popytem na zakupy online podczas pandemii COVID-19.
1. Elon Musk
Elon Musk urodził się w RPA i studiował na uniwersytecie w Kanadzie, zaś na University of Pennsylvania uzyskał licencjat z fizyki i ekonomii. Dwa dni po zapisaniu się na studia magisterskie z fizyki uruchomił Zip2, jedną z pierwszych internetowych usług nawigacyjnych. Potem zainwestował część dochodów z tego startu, aby stworzyć X.com, system płatności online, który został sprzedany eBay i ostatecznie stał się PayPal Holdings. Jest także dyrektorem generalnym firmy Tesla Motors. To samo stanowisko piastuje w Space Exploration Technologies.