Zbieramy spory z KE. Wciąż trwa spór o KPO, a Komisja już grozi ws. tarczy antyinflacyjnej

Komisja Europejska grozi Polsce rozpoczęciem procedury ws. łamania unijnych praw. Tarcza antyinflacyjna zawiera bowiem przepisy niezgodne z unijną dyrektywą VAT-owską.

Pod koniec października prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę przedłużającą działanie tarczy antyinflacyjnej do końca tego roku. Pozwala to na utrzymanie obniżonych stawek VAT między innymi na żywność, oleje silnikowe i nawozy. Komisja Europejska chce jednak, by Polska dostosowała przepisy do unijnego prawa. 

Zobacz wideo Rostowski: Biorąc środki unijne, inwestując w odnawialną energię, mamy tańszą energię, żywność

Tarcza antyinflacyjna do zmiany. KE śle do Polski listy

Jak pisaliśmy w poniedziałek za "DGP", Komisja Europejska przesłała do Warszawy pismo, w którym przedstawia swoje wątpliwości dotyczące tarczy antyinflacyjnej. Do szczegółów dotarło też radio RMF FM, z którego ustaleń wynika, że za pismami stał unijny komisarz ds. gospodarczych Paolo Gentilonii.

Stosowanie zerowej stawki VAT na gaz ziemny i nawozy sztuczne jest niezgodne z unijnym prawem. Ponadto paliwa silnikowe nie mogą korzystać z żadnej obniżonej stawki VAT, nawet tymczasowo

- dowiedziała się dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginion od Komisji Europejskiej. 

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

W przypadku gazu, po konsultacjach z komitetem VAT-owskim UE Polska ustaliła, że stawka może zostać zmniejszona z 23 do 8 proc. Tarcza antyinflacyjna obniżyła ją jednak do zera. KE przypomina też, że unijne dyrektywy w ogóle nie pozwalają na obniżenie standardowe stawki 23 proc. w przypadku paliw silnikowych i w tej sprawie nie ma wyjątków. 

Komisja nie ma jednak zastrzeżeń ws. zerowego VAT na żywność. Jedzenie jest bowiem produktem zaspokajającym podstawowe potrzeby. 

Polska znów na wojennej ścieżce z Komisją Europejską?

Komisji zależy na jednolitym stosowaniu przepisów dyrektywy VAT-owskiej, ponieważ "ma zasadnicze znaczenie dla ochrony jednolitego rynku i uniknięcia dalszych rozbieżności między państwami członkowskimi". Przypomniano też, że KE zaproponowała wiele sposobów na złagodzenie wzrostu cen energii. 

Dalsze łamanie unijnej dyrektywy VAT-owskie może poskutkować więc rozpoczęciem przeciwko Polsce procedury o naruszenie unijnego prawa. To z kolei może się skończyć pozwem do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. 

Komisja, jako strażnik Traktatów, może zawsze rozważać inicjatywy w tym kontekście

- przekazała KE dziennikarce RMF FM. 

Polska w ostatnich latach zdaje się kolekcjonować spory z KE i TSUE niczym znaczki pocztowe czy tazosy (krążki z Pokemonami). Ledwie udało się zawrzeć porozumienie z Czechami ws. Turowa, a już trwał konflikt w sprawie Krajowego Planu Odbudowy i Praworządności. Ten wciąż nie został rozwiązany, a za rogiem czai się kolejny spór, tym razem o VAT. 

Więcej o: