Zasiłek pogrzebowy wreszcie wzrośnie? Ile może wynieść? Rząd jest gotów w 2023 r. podnieść go nieco

Koszty pogrzebu, podobnie jak koszty innych usług i towarów rosną w szybkim tempie, a kwota zasiłku pogrzebowego pozostaje taka sama od 2011 roku i wynosi 4000 zł. Według doniesień "SE" pojawiła się jednak szansa na podwyżkę zasiłku. Jakie zmiany szykuje rząd?

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych od kilku lat domaga się podwyższenia zasiłku, gdyż najuboższych Polaków po prostu nie stać na usługi pogrzebowe - informuje czwartkowy "Super Express"

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl. 

Zobacz wideo Wszystkich Świętych 2022. Drożyzna dotarła na cmentarze? Emeryci: Nie narzekamy, nie płaczemy

Zasiłek pogrzebowy wzrośnie? Nie tak, jak się spodziewano

Związkowcy postulowali o podwyżkę zasiłku pogrzebowego do 12 tys. zł. Ta kwota nawet wśród przedstawicieli branży pogrzebowej, z którymi rozmawiał "Super Express", wydawała się mało realna. Ci proponowali, aby zasiłek wzrósł do około 8 tys. zł. Ta kwota również okazała się dla rządzących zbyt wysoka.

Dziennik dotarł do informacji, że rząd jest gotów podwyższyć zasiłek pogrzebowy o 1 tys. zł, co dla wielu osób wciąż może okazać się niezadowalające.

Pracujemy nad podwyższeniem świadczenia, aby urealnić jego stawkę w stosunku do kosztów pochówku. Chcemy, aby wyniósł on 5 tys. zł

- powiedział "SE" polityk Zjednoczonej Prawicy. 

Ta sama kwota od 11 lat

W 2010 roku zasiłek pogrzebowy wynosił 6,3 tys. zł. Rok później zdecydowano o jego obniżeniu do 4 tys. zł. Wypłacany przez ZUS zasiłek pozostaje taki sam od 11 lat. Podwyżka zasiłku pogrzebowego może zostać wprowadzona najwcześniej w 2023 roku.

Kto może dostać zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy może otrzymać każda osoba, która zapłaciła za pogrzeb. Może to być osoba z rodziny zmarłego lub obca, np. pracodawca, a nawet instytucja. Dodatkowo należy spełniać jeden z poniższych warunków:

  • Osoba pobierająca świadczenie musi być objęta ubezpieczeniem rentowym w ZUS, pobierać jedno ze świadczeń, jakimi są emerytura lub renta, a zmarły był członkiem rodziny.
  • Osoba zmarła była objęta ubezpieczeniem rentowym ZUS, pobierała jedno ze świadczeń lub spełniała wszystkie warunki, aby dostać emeryturę albo rentę.
  • Osoba zmarła nie była ubezpieczona, ale pobierała zasiłek chorobowy.

Należy pamiętać, że zasiłek pogrzebowy przysługuje jednorazowo po osobie zmarłej. Na złożenie wniosku o wypłatę wnioskodawca ma do 12 miesięcy od dnia śmierci. Jeżeli wystąpił problem z odnalezieniem zwłok, ich sprowadzeniem lub identyfikacją zmarłego, czas ten wydłuża się do 12 miesięcy od dnia pogrzebu - czytamy na stronie rządowej

Więcej o: