Obajtek kupił działki tuż obok przyszłej elektrowni, choć prawo pierwokupu było inne? "Moja sprawa"

W sierpniu tego roku Daniel Obajtek kupił dwie działki, które znajdują się kilkanaście kilometrów od wskazanej przez rząd lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Prezes PKN Orlen mógł dokonać transakcji, bo Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zrezygnował z prawa pierwokupu. Dyrektorem KOWR jest dawny prezes spółek kontrolowanych przez Orlen.

Daniel Obajtek, szef PKN Orlen, w sierpniu miał warunkowo kupić działki położone w gminie Choczewo. W ostatnich tygodniach stała się sławna, bo to właśnie na jej terenie ma znaleźć się elektrownia atomowa. 

Zobacz wideo Recesja byłaby dobrym scenariuszem dla rządu? Pytamy eksperta

Jak twierdzi Radio Zet, 16 hektarów położonych w miejscowości Borkowo Lęborskie w pierwszej kolejności mógł kupić Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Po miesiącu KOWR z prawa pierwokupu jednak zdecydował. Teren położony ok. 15 km od przyszłej elektrowni stał się własnością Obajtka. Opinię w tej sprawie miała wydać centrala Ośrodka. 

Pracował w Orlenie, miał wpływ na zakup ziemi przez Obajtka?

Jak podkreśla Radio Zet od 1 kwietnia Dyrektorem Generalnym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa jest Waldemar Humięcki. Wcześniej był prezesem Orlen Ochrona i Orlen Aviation, można więc powiedzieć, że podlegał Danielowi Obajtkowi. 

Karolina Gaweł, rzecznik Centrali Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, cytowana przez stację zapewniła, że "Dyrektora Generalnego KOWR Waldemara Humieckiego nie łączą z Panem Danielem Obajtkiem kontakty osobiste". KOWR zapewnia też, że chętnych na przejęcie ziemi nie było. "na terenie gminy występuje słaby lub średni popyt na tego rodzaju grunty" - czytamy w komentarzu przesłanym do stacji. 

Daniel Obajtek Orlen dał pieniądze fundacji, która remontuje dworek Daniela Obajtka

Obajtek pytany o ziemię zakupioną w pobliżu przyszłej elektrowni. "Moja prywatna sprawa"

Stacja poprosiła też o komentarz prezesa Orlenu. Szef paliwowego giganta był bowiem wcześniej właścicielem innej nieruchomości położonej w Borkowie Lęborskim. Chodzi o dworek, który kupił za prywatne środki, a następnie oddał do użytkowania fundacji. 

- Tam jest inwestycja przekazana fundacji do końca mojego życia i trudno, żeby 16 czy 20 kilometrów od elektrowni coś powstało. To jest moja prywatna sprawa. Nie są one związane z żadną elektrownią atomową, nawet nie są w otoczeniu elektrowni atomowej. Nie łammy podstawowej zasady prywatności. Mam prawo w tym kraju kupić. Nie widzę w tym nic strasznego ani złego - mówi Obajtek. 

Ośrodek stworzony dla wsparcia rolników

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Polsce jest finansowaną przez rząd agencją, która zapewnia rolnikom w Polsce pomoc finansową i techniczną. Celem Ośrodka jest pomoc rolnikom w doskonaleniu praktyk produkcyjnych, zwiększaniu dochodów i tworzeniu miejsc pracy w sektorze rolniczym. Program zapewnia dotacje na inwestycje w maszyny i urządzenia rolnicze, a także na programy szkoleniowe i edukacyjne.

Głównym zadaniem KOWR jest jednak gospodarowanie nieruchomościami rolnymi należącymi do Skarbu Państwa w tym sprzedaż i dzierżawa gruntów. Ośrodek wydaje też decyzje dotyczące prywatnego obrotu ziemią. 

Daniel Obajtek, prezes Orlenu Nieoficjalnie: zabetonowanie spółek miało być pomysłem Daniela Obajtka

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: