Transport, jakiego jeszcze nie było. Gigantyczna maszyna zablokuje ruch w wielu miejscach Polski [MAPA]

Gigantyczna maszyna, która ma wydrążyć tunel na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe - Babica (woj. podkarpackie) w nocy z piątku na sobotę rozpocznie swoją drogową podróż na plac budowy. Urządzenie to ma długość 112 m i średnicę tarczy 15,2 m, a to oznacza, że jej transport spowoduje wiele utrudnień w ruchu w całej Polsce.

Transport maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine) to przedsięwzięcie zarówno pod względem logistycznym, jak i technicznym. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przygotowywała się niego od wielu miesięcy. Wynajęto do tego wyspecjalizowane firmy. A samą maszynę sprowadzono z Hiszpanii

Zobacz wideo Falująca droga dla rowerów przy trasie S7

Gigantyczny transport rusza 11 listopada 

Aby móc przetransportować "gigantycznego kreta" maszynę rozłożono na części. Niektóre jej elementy mimo to mają bardzo duże rozmiary i wagę. GDDKiA zapewnia, że "tak dużych elementów jeszcze po polskich drogach nie przewożono". Cały transport będzie się składał z czternastu zestawów transportowych podzielonych na trzy konwoje I będzie liczył ok. 4,5 km długości. 

Do przewozu największych elementów wykorzystane zostaną zestawy o bezprecedensowych wymiarach - szerokość 9 m, długość 74 m i waga ok. 260 ton, co łącznie z ładunkiem wyniesie 500 ton. Z tego względu cała trasa została zaplanowana tak, aby nie uszkodziła infrastruktury drogowej. 

Utrudnienia w całej Polsce [MAPA]

Transport będzie się poruszał z maksymalną prędkością 10 km/h. Czas przejazdu w danym punkcie między pierwszym i ostatnim zestawem będzie wynosił około pół godziny. Dodatkowo będzie zajmować całą szerokością jezdni, zajmując dwa pasy ruchu. Co prawda transport będzie odbywać się wyłącznie w godzinach nocnych, pomiędzy 22:00 a 6:00, ale i tak oznacza to duże utrudnienia dla kierowców. Gdzie dokładnie? Poniżej prezentujemy mapę przygotowaną przez GDDKiA.  

Mapa utrudnieńMapa utrudnień GDDKiA

Utrudnienia obejmą więc drogi A4, A1, S19, S2, S17, DK19 - w zależności od etapu transportu i dnia. Między innymi w sobotę (12 listopada) o godz. 22:00 autostrada A4 (km 249) zostanie zamknięta pomiędzy węzłami Opole Południe i Krapkowice w obu kierunkach na ok. godzinę. Wszystkie utrudnienia można na bieżąco śledzić na stronie GDDKiA. [LINK]

Prace przy drążeniu tunelu rozpoczną się w przyszłym roku, jednak jeden przejazd będzie trwał ok. 20-25 dni, a ostatni z transportów dotrze na plac budowy najpóźniej z końcem stycznia przyszłego roku, dlatego maszyna wyruszyła już teraz. GDDKiA ogłosiła nawet konkurs na nazwę dla "kreta", który trwa do 23 listopada 2022. Zgodnie z tradycją, imię powinno być żeńskie.   

Więcej o: