Niemcy. Miasto w Bawarii całkowicie wyłączy oświetlenie w nocy. Zaoszczędzi na tym 700 000 kWh

Miasto Neumarkt in der Oberpfalz w Bawarii zapowiada radykalne oszczędzenie. Tamtejsza rada miasta przegłosowała uchwałę ustanawiającą, że w między godziną 0:00, a 05:00 w mieście zostaną wyłączone latarnie. Rozwiązanie to pozwoli zaoszczędzić 700 000 kWh.

W związku z kryzysem energetycznym Niemcy muszą ograniczyć zużycie energii o 20 proc., by utrzymać normalne funkcjonowanie gospodarki, co pomoże przetrwać zimowe miesiące. W innym wypadku wejdą zimą w ostatni etap planu awaryjnego, który zakłada, że Federalna Agencja Sieciowa Niemiec będzie decydować, kto z gazu będzie mógł skorzystać, a kto nie. Priorytetem są gospodarstwa domowe i systemowo istotne przedsiębiorstwa.

Zobacz wideo Jak może wyglądać polska energetyka w przyszłości?

Przykład do oszczędzenia energii dała stolica - Berlin, a za nią jeszcze radykalniej postąpiła miejscowość Neumarkt in der Oberpfalz w Bawarii

Niemcy. Neumarkt wyłączony oświetlenie w nocy

Władze Berlina w ramach oszczędzania energii nie będą oświetlać nocą ok. 200 budynków, w tym zabytków znanych na całym świecie, takich jak Brama Brandenburska czy wieża telewizyjna na Alexanderplatz. To jednak nic w porównaniu do decyzji władz bawarskiej miejscowości Neumarkt.  

Rada miasta zdecydowała, że oświetlenie uliczne w mieście będzie całkowicie wyłączane między północą a 5 rano - informuje lokalna gazeta "Münchner Merkur". Początkowo będzie to obowiązywać do 30 kwietnia 2023 roku. - Dla tych, którzy byli "za", przeważyły względy oszczędności energii, przeciwnicy podnosili przede wszystkim aspekt bezpieczeństwa - relacjonował głosownie rzecznik prasowy miasta dr Franz Janka w rozmowie z lokalną gazetą. Ostatecznie zdecydowano się na to rozwiązanie stosunkiem głosów 21 do 16. 

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Niemcy. Neumarkt zaoszczędzi 700 000 kWh

To radykalne rozwiązanie nie może wejść w życie od razu. Wymaga skrupulatnego przygotowania. Na przykład wszystkie latarnie, które pozostają na zewnątrz w nocy, muszą być oznaczone czerwonym pasem świetlnym, aby nie stwarzała zagrożenia. Z kolei kierowcy, którzy zaparkują obok wyłączonej lampy, powinni zaparkować pojazd tak, aby był zwrócony w kierunku drogi i musi mieć włączone świata postojowe. Oświetlone pozostaną jedynie przejścia dla pieszych oraz świąteczne iluminacje.  

Według wyliczeń urzędu to rozwiązanie powinno umożliwić miastu zaoszczędzenie 700 000 kWh.  

Więcej o: