Mimo kryzysu iluminacje świąteczne rozświetlą ulice polskich miast. Będzie skromniej i taniej

Jest już połowa listopada, a miasta w Polsce rozpoczęły przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Latarnie, place oraz zabytki są przyozdabiane świątecznymi ozdobami. Jednak z powodu wysokich cen prądu iluminacje będą skromniejsze oraz przede wszystkim tańsze.

W dobie kryzysu energetycznego miasta w Polsce nie bardzo mogą sobie pozwolić sobie na wydatek, z jakim wiąże się ozdabianie ulic, pomników czy latarni świecącymi, świątecznymi ozdobami. Część z nich ulice postanowiła jednak przystroić, choć skromniej niż w poprzednich latach. 

Władze Warszawy przekazały, że w tym roku iluminacja będzie miała nieco inny charakter. - Iluminacja jest w pełni energooszczędna, składa się wyłącznie z żarówek LED. Poza tym będzie w tym roku wcześniej wyłączana - mówiła w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" rzeczniczka prasowa urzędu Monika Beuth. Dodała, że zerwanie umowy z firmą dostarczającą świąteczne oświetlenie wiązałoby się z poważnymi konsekwencjami i utratą pieniędzy.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Pierwsze ozdoby świąteczne pojawiły się już m.in. w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Wystawę pod nazwą "Magiczny Botaniczny" można oglądać od 11 listopada. Na stronie internetowej ogrodu czytamy, że pobierze ona tylko tyle energii, ile winda w czteropiętrowym budynku. Władze ogrodu podkreślają, iż mimo niewielkiego zużycia energii w geście solidarności wobec zagrożeń, przed którymi stoi cała Europa, organizatorzy zdecydowali się skrócić godziny otwarcia świetlnego parku względem ubiegłorocznych.

"Wystawę "Magiczny Botaniczny" można odwiedzić od wtorku do niedzieli po zmroku" - czytamy na stronie internetowej "Botanika".

Iluminacje świąteczne pojawiają się na ulicach. Ma być taniej i krócej

Łódzki ratusz poinformował, że ul. Piotrkowska zostanie w tym roku ozdobiona zupełnie nową iluminacją - energoszczędną.

"Technologie oraz materiały wykorzystane przy stworzeniu świątecznej iluminacji Piotrkowskiej spełniają nowoczesne, wyśrubowane normy jakościowe i energooszczędne. Dzięki stosowaniu rozwiązań ograniczających pobór energii, wyborze oświetlenia eko-LED oraz wdrożeniu nowych technologii nowa iluminacja świąteczna Łodzi pobierze aż o 36 proc. prądu mniej prądu. Na jej zasilenie potrzeba będzie jedynie 17 kW, czyli mniej niż pobierają trzy płyty indukcyjne" - poinformowały władze Łodzi. Świąteczna iluminacja najbardziej znanej łódzkiej ulicy zostanie odpalona 1 grudnia.

Zobacz wideo Jak może wyglądać polska energetyka w przyszłości?

Tego samego dnia odbędzie się również inauguracja świątecznego oświetlenia w Rzeszowie. Władze miasta zadeklarowały, że w tym roku oświetlenie będzie zdobić ulice, place i mosty o dwa tygodnie krócej niż w latach ubiegłych. Demontaż ozdób rozpocznie się już w połowie stycznia. Dzięki temu uda się zaoszczędzić ok. 400 tys. zł.

Deklaracje dotyczące oszczędzania w święta Bożego Narodzenia przekazały również władze m.in. Tarnowa, Siedlec, Radomia czy Jeleniej Góry. Wszyscy mówią jednym głosem - trzeba na czymś oszczędzać, ale z drugiej strony nie mogą sobie pozwolić na to, żeby ulice ich miast były "puste" w święta. 

Więcej o: