Nieoficjalnie: Rząd przejmuje aktywa Gazpromu w Polsce. Chodzi o spółkę EuRoPol Gaz

Rząd przejmie aktywa Gazpromu w Polsce - przekazała nieoficjalnie "Rzeczpospolita". Taką decyzję podjął według dziennika minister rozwoju i technologii Waldemar Buda na wniosek ABW.

Jak podaje "Rzeczpospolita" chodzi o przejęcie udziałów PAO Gazprom w spółce EuRoPol Gaz, która jest właścicielem polskiej części gazociągu Jamał-Europa. Dziennik podaje, że dotychczas "po 48 proc. udziałów mieli w niej rosyjski Gazprom i polski PGNiG (obecnie Grupa Orlenu)". Natomiast 4 proc. należy do Gas Trading z PKN Orlen

Zobacz wideo Przypowieść o 12-latkach lesbijkach. "Co one w ogóle do tego mają?"

"Rzeczpospolita" o przejęciu aktywów Gazpromu w Polsce

Dalej gazeta wyjaśnia, że zgodnie z decyzją ministra rozwoju i technologii ustanowiony zostanie tymczasowy zarząd przymusowy nad PAO Gazprom. Decyzja ta podlega natychmiastowemu wykonaniu.

"Rz" cytuje uzasadnienie decyzji resortu rozwoju. Stwierdzono w nim, że ustanowienie tymczasowego zarządu przymusowego "jest konieczne dla zapewnienia funkcjonowania tego podmiotu w zakresie wykonywanych przez ten podmiot praw ze 100 procent akcji posiadanych w System Gazociągów Tranzytowych EuRoPol Gaz S.A. z siedzibą w Warszawie, w celu utrzymania w zakresie działalności tego przedsiębiorstwa świadczenia usług użyteczności publicznej lub wykonywania innych zadań o charakterze publicznym oraz dla ochrony interesu ekonomicznego państwa".

W dalszej części pisma mowa jest o trudnościach decyzyjnych w EuRoPol Gaz, które "utrudniają prawidłową współpracę z wyznaczonym operatorem systemu przesyłowego, co ma wpływ na bezpieczeństwo dostaw gazu do odbiorców krajowych i zagranicznych, a tym samym bezpieczeństwo ekonomiczne i energetyczne państwa".

Więcej o: