Paliwo w Polsce - ceny w 2022. Dlaczego jest tak drogo? Gdzie jest najtaniej?

Od dłuższego czasu regularna jazda samochodem jest dla kierowców niezwykle kosztowna. Wszystko za sprawą rosnących cen paliwa w Polsce, które w 2022 roku osiągnęły rekordowe wartości. Z jakiego powodu tankowanie jest obecnie tak drogie? Gdzie paliwo kosztuje najmniej, a gdzie najwięcej?

Gwałtownie rosnące ceny paliwa mocno dały się we znaki wszystkim, którzy na co dzień podróżują samochodem. Więcej w ostatnich miesiącach trzeba było zapłacić za wszystkie rodzaje paliwa - od benzyny 95, po olej napędowy. Co tak naprawdę stoi za rekordowo wysokimi stawkami tych surowców?

Zobacz wideo Węgry są uzależnione energetycznie od Rosji. Jakie mogą być tego skutki?

Dlaczego drożeje paliwo w Polsce?

Kwestia wzrostu cen paliw w Polsce w ostatnich miesiącach stała się przedmiotem analizy przeprowadzonej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Interwencja została wszczęta w związku z podejrzeniami, że poza uwarunkowaniami rynkowymi, na taki stan rzeczy mogły mieć również wpływ nieczyste zagrania antykonkurencyjne. W efekcie ustalono jednak, że do takich działań nie doszło, a główną przyczyną są kwestie stricte rynkowe.

W 2022 roku na ceny paliwa w Polsce wpłynął przede wszystkich wybuch wojny w Ukrainie i jej następstwa. Rosja została ukarana przez europejskie państwa szeregiem sankcji, co istotnie odbiło się na notowaniach surowców, a to z kolei przełożyło się na zmiany rynkowe. Taki stan rzeczy przeniósł się również na rynki energetyczne, czego konsekwencją jest drastyczny wzrost cen surowców energetycznych.

Na rosnące ceny paliwa w Polsce mają także wpływ czysto rynkowe czynniki, wśród których wyróżnia się spadek mocy przerobowych europejskich rafinerii. Aspekt ten uwarunkowany jest m.in. ograniczeniem działania części z nich na skutek pogarszających się perspektyw branży i spadku popytu na paliwa w pierwszych miesiącach pandemii. Ponadto na rynkowe ceny tego surowca ma wpływ niekorzystny kurs dolara amerykańskiego w stosunku do złotówki czy też ograniczenie eksportu paliw przez Chiny w tym roku

Skąd sprowadzane jest paliwo w Polsce?

Na przestrzeni ostatnich lat źródła pochodzenia paliwa, które następnie trafiało do rafinerii Orlenu i było tam przerabiane, drastycznie się zmieniły. Przed niemal 10 laty niemal cały import surowca pochodził z Rosji. W kolejnych latach udział ten uległ wyraźnej zmianie, bo aż o 48%. Obecnie dokładnie połowa sprowadzanego do Polski paliwa pochodzi z Arabii Saudyjskiej, Afryki Zachodniej czy Stanów Zjednoczonych. Generalnie zauważalny jest wyraźny spadek znaczenia Rosji w imporcie surowca do kraju.

Najdroższe paliwo w Polsce

Zgodnie ze stanem na 14 listopada 2022 roku, najwięcej za litr paliwa 95 należało zapłacić w województwie lubuskim - średnia cena dla tego regionu wyniosła 6,97 zł. W przypadku paliwa 98 dominowało województwo pomorskie - tam za litr trzeba było zapłacić 7,35 zł. Najwięcej za olej napędowy należało płacić z kolei w Małopolsce, gdzie średnia stawka wyniosła 7,97 zł. Gaz natomiast najwięcej kosztował w zachodniopomorskim - 3,15 zł.

Najtańsze paliwo w Polsce

Dane z 14 listopada wskazują, że zdecydowanie najmniej za litr paliwa 95 trzeba było zapłacić w województwie pomorskim - 6,31 zł (drugie miejsce przypadło dolnośląskiemu - 6,51 zł). Paliwo 98 najtańsze było z kolei w warmińsko-mazurskim, gdzie średnia za litr wyniosła 6,58 zł. Najmniej za olej napędowy tego dnia należało zapłacić w lubelskim - 7,69 zł, natomiast najniższą cenę gazu odnotowano w województwie śląskim - 2,86 zł.

Kiedy było najdroższe paliwo w Polsce?

Rok 2022 jest rekordowy jeśli chodzi o wysokość ceny za paliwo w Polsce. W przeszłości nigdy stawki za litr oleju napędowego i benzyny nie przekroczyły wartości 7 złotych w tygodniowym ujęciu według średniej cen dla całego kraju. Po raz pierwszy w przypadku ON doszło do tego na początku marca, gdy średnia cena wyniosła 7,09 zł. W połowie października z kolei przekroczyła barierę 8 złotych i wyniosła 8,09 zł.

Jeśli chodzi o paliwo E95, do przekroczenia granicy 7 złotych doszło po raz pierwszy w połowie maja (7,23 zł). Graniczną jak dotąd wartość z kolei osiągnięto w pierwszym tygodniu czerwca 2022 roku, kiedy to za litr trzeba było zapłacić średnio 7,95 zł.

Zobacz też: Ulga za dojazd do pracy? Tylko w wyjątkowych sytuacjach można liczyć na zwrot podatku

Więcej o: