Mundial 2022. Kibice w Katarze zasiądą na tysiącach polskich krzesełek

Na sześciu z ośmiu stadionów Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Katarze zamontowano krzesełka polskiego projektu marki Forum, od firmy Nowy Styl.

Mundial w Katarze rozpoczyna się w najbliższą niedzielę. W turnieju weźmie udział nasza reprezentacja, ale nie jest to jedyny polski akcent. 

Zobacz wideo Jarosław Kaczyński o Lewandowskim: Wolałbym taką Polskę, żeby on grał w Legii Warszawa

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej z polskimi krzesełkami

Współpraca Nowego Styly z Katarem rozpoczęła się już w 2017 roku. Wówczas firma udzieliła katarskiemu producentowi Coastal Qatar licencji na produkcję składanych krzeseł stadionowych Abacus i przekazała technologiczne know-how, wspierając budowę nowoczesnej fabryki oraz uruchomienie produkcji na Bliskim Wschodzie. Oprócz tego na katarskich stadionach zamontowano również kubełkowe krzesełka Omega.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Na polskich krzesełkach zasiądą kibice aż na sześciu stadionach:

  • 40-tysięcznym Al Janoub, na którym kolorystyka trybun nawiązuje do morskiej fali,
  • 40-tysięcznym Ahmad bin Ali, gdzie wzór z krzesełek przedstawia dwa lwy,
  • 40-tysięcznym Stadionie 974, który zbudowano z kontenerów,
  • 86- tysięcznym Stadionie Lusail, na którym odbędzie się finał mistrzostw,
  • 60-tysięczmny Al Bayt, 
  • 45-tysięcznym Education City Stadium. 

Kontrowersyjny mundial w Katarze

Tegoroczne Mistrzostwa Świata od lat wzbudzają liczne kontrowersje. Jak pisał w 2021 roku "The Guardian" przy budowie infrastruktury w związku z organizacją turnieju miało zginąć 6,5 tys. robotników z Azji Południowej. Ponadto turniej przesunięto na środek sezonu piłkarskiego i zamiast latem, odbywa się zimą. 

Warto też zwrócić uwagę na olbrzymie koszty organizacji zawodów. Amerykańska firma doradcza Front Office Sports, która zajmuje się finansami sportowymi, szacuje koszty na 220 mld dolarów. Hassan Al Thawadi, szef komitetu organizacyjnego mistrzostw świata, twierdzi, że same prace infrastrukturalne, które rozpoczęto od momentu przyznania mundialu, będą kosztować ponad 200 mld dolarów.

Więcej o: